Як підвищити кваліфікацію
у центрі прогресивної освіти "Генезум"?
- збірник матеріалів
- публікація на сайті genezum.org безкоштовна
- заочна участь
- для закладів загальної середньої освіти
- для закладів дошкільної освіти
- Сертифікат - 5 год, 0.05/0.1 ЄКТС
- постійний доступ
- можна проходити у будь-який час
- дистанційне навчання
- для закладів загальної середньої освіти
- для закладів дошкільної освіти
- Сертифікат - 16/30 год, 0.5/1 ЄКТС
- безкоштовний перегляд
- інтерактив зі спікером
- онлайн формат
- для закладів загальної середньої освіти
- для закладів дошкільної освіти
- Сертифікат - 2 год, 0.06 ЄКТС
Актуальність теми пов’язана із сучасними тенденціями в педагогіці. В наш час як теоретична так і практична педагогіка характеризується переосмисленням й зміною багатьох поглядів і підходів, відмовою від деяких застарілих традицій і стереотипів. Сьогодення потребує від педагога практику високого професіоналізму, володіння сучасними технологіями навчання та виховання, бажання та вміння постійно вчитися та самовдосконалюватися. Не можнана вчити людину всупереч її волі, тому єдиний вихід для нас, вчителів, – пробудити інтерес до навчання, зацікавити учнів. Підняти кожного учня з категорії людини, яку навчають до категорії колеги по процессу навчання – особистості, яка навчається, набуває досвіду. Тому актуальним питанням сьогодення є використання інноваційних технологій на уроках математики. Адже саме їх вміле застосування допоможе вчителю виростити конкурентоспроможну людину [6, с. 20].
Відповідно до проекту «Концепція розвитку освіти України на період 2015-2025 років» його найважливішою метою є «забезпечити відповідність змісту освіти потребам і викликам сучасного суспільства, створити умови для постійного оновлення змісту освіти, перетворити освіту на рушій економіки знань» [3].
Якщо, в недавньому минулому, основним завданням, що стояло перед учителем, була передача учням певної суми знань, то в даний час на перший план висувається завдання розвитку творчого мислення учнів в процесі навчання, вміння ними самостійно поповнювати свої знання, орієнтуватися в стрімкому потоці сучасної інформації, розвивати їх здатність адаптуватися до життєвих ситуацій, шукати шляхи нестандартного вирішення ситуацій і проблем.І на сьогодні найважливішими чинниками, що визначають зміни в системі освіти, є інновації, які здатні значно збільшити прагнення учнів до знань, і як наслідок - поліпшити їх успішність. Необхідно широко застосовувати продуктивні інноваційні технології на уроках математики, які дозволяють швидше та якісніше досягти мети математичної освітиТрадиційні способи навчання поступово втрачають свою актуальність, тому що в умовах сьогодення потрібні фахівці, які володіють не тільки знаннями, а й уміннями самостійно добувати їх. А завдання вчителя полягає в організації ефективної навчальної діяльності учнів, у навчанні їх самостійно добувати додаткові знання для успішного освоєння предметом [2, с. 5].Поняття «інновація» визначається як нововведення, що сприяє якісній зміні освітнього середовища.Введення нових технологій вносить радикальні зміни в систему освіти: раніше її центром був викладач, а тепер - учень. Це дає можливість кожному учневі навчатися в потрібному для нього темпі і на тому рівні, який відповідає його здібностям [5, с.7].Можна виділити наступні сучасні інноваційні освітні технології, які можуть бути ефективно застосовані при викладанні математики:
- Інформаційно-комунікаційні технології допомагають вчителю підвищувати мотивацію до предмету; психологічно полегшують процес засвоєння матеріалу учнями; підвищують інтерес до предмету пізнання; розширюють загальний кругозір дітей; підвищують рівень наочності матеріалу на уроці. При використанні інформаційно - комунікаційних технологій спостерігається більш повне засвоєння теоретичного матеріалу; підвищується рівень вміння знаходити інформацію з різноманітних джерел, обробляти її за допомогою комп'ютерних технологій; формується вміння коротко і чітко формулювати свою точку зору; підвищується продуктивність праці вчителя і учнів на уроці [1, с. 4]
- Технології рівневої диференціації та індивідуалізації. Диференціація сприяє більш глибокому засвоєнню знань, розвитку індивідуальних здібностей, розвитку самостійного творчого мислення. Різнорівневі завдання полегшують організацію навчання в класі, створюють умови для просування учнів у навчанні відповідно до їх можливостей, увага учнів на уроці не знижується, так як кожен учень має завдання, яке може виконати. Сильні учні стверджуються в своїх здібностях, слабкі - отримують можливість відчувати навчальний успіх, який підвищує рівень їхньої мотивації.
- Інтерактівні технології (проектний метод, що включає проблемне навчання і дослідницьку діяльність). Самореалізація учнів у навчальній діяльності можлива при наявності групової роботи, взаємодії учнів між собою, з вчителем, з навчальною інформацією, з комп'ютером. Цим умовам відповідає використання в навчальній діяльності інтерактивних технологій. Це система правил організації продуктивної взаємодії учнів між собою, з вчителем, з комп'ютером, з навчальною літературою, при якому відбувається освоєння нового досвіду, отримання нових знань і надається можливість для самореалізації особистості учнів, виявлення і розкриття їх здібностей. Використання проектної діяльності учнів дозволяє: розвивати комунікативні та організаційні навички роботи з інформацією; удосконалювати і тренувати розумову діяльність учнів; створювати стійкі установки на активне сприйняття інформації; стимулювати ініціативу і зростання творчих можливостей.
- Ігрові технології. Використання на уроках ігрових технологій забезпечує досягнення єдності емоційного і раціонального в навчанні. Так, включення в урок ігрових моментів робить процес навчання більш цікавим, створює в учнів гарний настрій, полегшує процес подолання труднощів у навчанні. Даний вид технологій можна використовувати на різних етапах уроку.- Особистісно-орієнтовані технології навчання. При використанні даного виду технологій особливого значення набуває включення об'єкта впливу - учня - в структуру технологічного процесу. При проектуванні особистісно-орієнтованої технології бажано враховувати особливості кожного учня. Навчання, що враховує задатки, здібності і можливості кожної дитини, сприяє не тільки оволодінню певною сумою знань і умінь, а й особистісному розвитку.- Тестові технології. Завдання на тестовій основі набули широкого поширення в практиці викладання. Вони можуть застосовуватися на різних етапах уроку, при проведенні занять різних типів, в ході індивідуальної, групової та фронтальної роботи. Використання тестових завдань дозволяє здійснити диференціацію та індивідуалізацію навчання учнів з урахуванням рівня їх пізнавальних здібностей [4, с. 35].
- Здоровʹязберігаючі технології. При підготовці і проведенні уроку потрібно враховувати обсяги навчального навантаження; розробляти урок з урахуванням динамічності учнів, їх працездатності; дотримуватись гігієнічних вимог (свіже повітря, хороша освітленість, чистота); створювати сприятливий емоційний настрій; впроваджувати різні заходи, що сприятимуть профілактиці стресу (робота в парах, групах, стимулювання учнів); впроваджувати оздоровчі моменти і зміну видів діяльності на уроці, що допомагають подолати втому, смуток, незадоволеність; дотримуватися відповідних організаційних моментів проведення уроку (підготовка дошки, чіткі записи на дошці, застосування ІКТ) [6, с. 28]
Таким чином, можна зазначити, що все більшої актуальності в освітній сфері набувають інноваційні технології навчання. Продуктами інноваційної діяльності є нововведення, що позитивно змінюють систему освіти, визначають її розвиток і характеризуються як нове чи вдосконалене. Використання інноваційних технологій при навчанні учнів математики сприяє формуванню у них нових знань і умінь з використанням різноманітних форм роботи, які спрямовані на розвиток вміння співставляти, аналізувати, добирати необхідну інформацію.
Література
- 1.Веліховська, А. Б. Використання нових інформаційних технологій у вивченні математики на основі методу проектів / А. Б. Веліховська // Математика в школах України. – 2005. – № 3. – С. 2-5.
- Ігнатенко М. Сучасні освітні технології / М.Ігнатенко // Математика в школі. – 2013. – №4. – С.2-6.
- Концепція розвитку освіти України на період 2015-2025 років. – СДГ «Освіта» – [Електронний ресурс] – Режим доступа до джерела інформації. – URL: https://docviewer.yandex.ua (дата звернення 20.09.2015).4.Методичний порадник: форми і методи навчання /Автор-укладач Б.О.Житник. – Харків: Вид. група «Основа», 2005.
- Пометун О. І., Пироженко Л. В. Сучасний урок. Інтерактивні технології навчання: Наук.-метод. посібн. – Київ: А.С.К., 2004.
- Ріжняк Р.Я. Інноваційні та сучасні педагогічні технології навчання математики: посібник [для спецкурсу] / Р.Я. Ріжняк, С.О. Шлянчак. Кіровоград : КДПУ, 2009. – 200 с.