Як підвищити кваліфікацію
у центрі прогресивної освіти "Генезум"?
- збірник матеріалів
- публікація на сайті genezum.org безкоштовна
- заочна участь
- для закладів загальної середньої освіти
- для закладів дошкільної освіти
- Сертифікат - 5 год, 0.05/0.1 ЄКТС
- постійний доступ
- можна проходити у будь-який час
- дистанційне навчання
- для закладів загальної середньої освіти
- для закладів дошкільної освіти
- Сертифікат - 16/30 год, 0.5/1 ЄКТС
- безкоштовний перегляд
- інтерактив зі спікером
- онлайн формат
- для закладів загальної середньої освіти
- для закладів дошкільної освіти
- Сертифікат - 2 год, 0.06 ЄКТС
Актуальність проблеми. В умовах Нової української школи перед учителем початкової школи постало завдання розвинути ключові компетентності здобувачів освіти, структурувати їхні знання, погляди, ціннісні орієнтири, щоб кожен у майбутньому мав можливість успішно самореалізуватися. Саме початкова ланка є основою для формування особистості, яка творчо та критично мислитиме, самостійно розв’язуватиме проблеми, буде здатною до життя в суспільстві, прагнутиме до самовдосконалення і вчитиметься протягом життя. [2 с.12]
Розвиток всебічної особистості здійснюється за допомогою різних методів та технологій навчання. Однією з таких є педагогічна методика «Щоденні 5». «Daily 5» спрямована на розвиток читацьких умінь та навичок, прищеплення любові до читання, розширення словникового запасу, а її метою є навчити учнів самостійності (так звані 10 кроків до самостійності). Принципами технології є довіра і повага, спільна діяльність, а також відповідальність.
Мета роботи.У даній статті ми розглянемо й проаналізуємо на певних прикладах педагогічну технологію навчання читанню і письму «Щоденні 5», з’ясуємо можливості даної технології та доцільність її впровадження в сучасний освітній простір України.
Основний матеріал. Як засвідчує практика педагогічного процесу за технологією Daily 5, зазвичай вона впроваджується в початковій школі від початку навчального року, але вчитель може започаткувати її в будь-який зручний час, головне усвідомлювати, що і вчитель, і учні готові до цього процесу. Він повинен пояснити школярам: для того щоб у майбутньому стати успішною людиною, вони мають навчитися проходити 10 кроків до успішного навчання. Сутність їх полягає у формуванні готовності до різних видів діяльності, а саме:
- визначити, що вивчається;
- ставити мету й обґрунтувати необхідність її досягнення;
- прописувати ( проговорювати) бажані кроки власної діяльності;
- моделювати бажані кроки;
- моделювати найменш бажані найбільш кроки, потім бажані;
- вчитися переміщуватися по всьому класу, знаходити зручне місце;
- випрацьовувати та тренувати особисту витримку, волю, характер;
- учитися працювати самостійно;
- бути уважним, коли вчитель збирає дітей в спеціальному «місці для зборів», готовим до зміни форми діяльності;
- вчитися аналізувати роботу, відповідаючи на запитання «Як усе пройшло?».[5 с.461]
Вперше цю систему презентували Гейл Буше та Джоан Мозер у книзі «TheDaily 5: Незалежність грамотності в початкових класах».(2006 р., Онтаріо, Канада – 200с). На початковому етапі розвитку цієї технології вчителі давали різні завдання учням на кшталт:продовжити історію, висловити власну думку щодо прочитаного. Педагоги задавалися питанням: «Чи ми просто даємо дітям купу якихось завдань, не важливих, чи це завдання, які допоможуть дітям мислити й розвивати мовлення і письмо? Чи ці завдання для того, щоб лише розважити учнів, чи, можливо, допоможуть вплинути на зміни в їх літературному житті?». І лише через декілька років реалізації в початкових школах Канади технології Daily навчання, було відмічено, що діти працюють саме за моделлю тих 10 кроків успішного навчання, які були нами зазначені в статті раніше.
Технологія «Щоденні 5» (Daily 5) передбачає щоденне використання учнями в освітньому процесі п’яти видів діяльності:
Щоденні 5 • «Читання для себе»
- «Читання для когось»
- «Слухання»
- «Робота зі словами»
- «Письмо для себе»
«Читання для себе» застосовується як на уроці, так і впродовж усього робочого дня. Вчитель сам визначає час і форму проведення цього етапу. Вибір книги чи тексту для читання – для учня самостійний, вчитель на нього не впливає, не нав’язує свою літературу. Час самостійного читання від 5 до 20 хв., в залежності від віку дітей він поступово збільшується. В класі може бути створений куточок «Читацьких досягнень», щоб учні могли спостерігати за своїми успіхами. Після опрацювання твору, діти мають виконати завдання для перевірки розуміння прочитаного.
«Читання для когось» . Під час виконання цього виду роботи текст може бути запропонований вчителем або обраний учнями самостійно. Діти об’єднуються в пари, а вчитель виступає координатором роботи. Він спонукає дітей співпрацювати, слухати один одного, виконувати завдання, ставити запитання й аналізувати твір, над яким вони працюють. Час виконання знову ж таки варіюється від 5 до 20 хв. Форма роботи теж може бути різною: по 1 чи 2 речення, по абзацу, по декілька абзаців, по сторінці.
Після завершення читання в парах, учні виконують завдання для перевірки прочитаного, які підготував учитель. Але перед цим складаються правила, вони можуть бути написані на дошці, на папері. І бути в полі зору школярів. [4]
«Слухання». Учні можуть слухати вчителя, друга чи аудіофайли. Вибір залишається як за дітьми, так і за вчителем. Використовувати можна будь-які гаджети, які доступні в даних умовах. На сьогоднішній день існує дуже багато інтернет-джерел з аудіо записами літературних творів, які можуть стати в нагоді. Після завершення «Слухання» діти виконують завдання, які спрямовані на перевірку прослуханого. Як і в попередньому виді діяльності існують правила роботи, складені і озвучені або записані перед початком слухання.
Під час «Слухання» учні вчаться тривалий час сприймати інформацію, не відволікаючись,обмінюватись думками щодо прослуханого, аналізувати почуте.
«Робота зі словами». Цей етап роботи можна використовувати на уроках мови та читання. Вчитель добирає слова, які б хотів опрацювати з учнями, а учні, в свою чергу, можуть запропонувати незнайомі їм слова, які зустріли під час роботи на уроці.
Пояснення слів діти можуть знайти у словниках, можуть використати гаджети. Учитель дає різні завдання і види робіт. Це сприяє кращому їх засвоєнню, збагачує словниковий запас. Це можуть бути завдання типу: «Збери слово», шифрограма, «Склади слова за стрілками», «Поєднай слово з малюнком», можна скласти словникову історію, казку. Створюється стіна слів, яку вчитель поповнює протягом місяця. Учні у процесі навчання можуть користуватися ними, їх написанням. Стіна слів перебуває в полі зору учнів.
Під час «Роботи зі словами» учні вчаться працювати зі словниками, поповнюють свій лексичний запас, використовують набуті знання під час написання різного виду робіт.
«Письмо для себе». Як і всі попередні види роботи, цей етап теж дозволяє вибір теми для письма і вчителю, і дітям. Вибір теми може бути зумовлений темою тижня, змістом тексту, який було обрано для «Слухання», темою інших уроків. Для виконання цього виду роботи діти знаходять зручне місце і впродовж відведеного часу працюють в альбомах, Щоденниках вражень, в зошитах, на аркушах (першокласники доки не навчилися добре писати, можуть використовувати малюнки у своїй роботі). Працюють всі за складеними правилами. Дуже важливо пам’ятати те, що вчитель не критикує роботи учнів, не виправляє помилки, не обмежує їх в обсязі роботи. За бажанням діти можуть прочитати вголос свою роботу. Працювати можна як індивідуально, так і в малих групах. Відпрацювання такої незалежності розвиває потребу в учнів краще писати, читати, висловлювати власні думки.
Висновки. Згідно з Концепцією НУШ, Державним стандартом початкової загальної освіти, навчальними програмами сучасним учителям необхідно використовувати такі методи і прийоми, які б сприяли активації пізнавальної, емоційно-чуттєвої сфери учнів, залученню їх до діалогічної взаємодії з текстом, самовираження у творчій діяльності.[1 с.3-4],[3 с.5-6],
Використання у щоденній роботі технології Daily 5 допомагає виробити у дітей уміння самостійно працювати, приймати рішення, висловлювати і аргументувати свої думки, приймати рішення. Вправляння в самостійній діяльності стимулює потребу в оцінці власних сил, і пошуку взаємодії з учителями задля консультації, підтримки,допомоги. Це забезпечує для вчителя можливість приділяти більше часу тим учням, які потребують уваги; виявити, як учнів працюють у групах, комунікують, аналізують опрацьований матеріал тощо.
Отже, інноваційна технологія Daily 5 («Щоденні 5») , яка мала високі результати в процесі її використання за кордоном, та досвід українських педагогів, які вже спробували адаптувати у своїй практиці Daily 5, може слугувати важливим чинником модернізації початкової школи в Україні.
Література
- «Державний стандарт початкової загальної освіти» [Електронний ресурс] / 2016. Режим доступу до ресурсу: http://mon .gov. ua.
- Концепція «Нова українська школа» [Електронний ресурс] /
- Інформаційний збірник МОН України. – 2016. - Режим доступу до ресурсу: http://mon .gov. ua.
- Нова українська школа: порадник для вчителя / Під заг. ред. Бібік Н.М. - К.: ТОВ «Видавничий дім «Плеяди», 2017.
- «Алгоритм проведення, матеріали, картки контролю, картки самооцінювання тощо для «Щоденні 5» у період квітень-травень, 1клас.» / Качур Л.Г. [Електронний ресурс] / 2019. Режим доступу до ресурсу https://vseosvita.ua/library/algoritm-provedenna-materiali-kartki-kontrolu-kartki-samoocinuvanna-toso-dla-sodenni-5-u-period-kviten-traven-1klas-124664.htm
- «Особливості навчання учнів початкових класів шкіл Канади» / Хомич О.О. [Електронний ресурс] / 2017. Режим доступу до ресурсу: http://molodyvcheny.in.ua/files/journal/2017/11/110.pdf
- «Щоденні 5. Цікаві завдання на кожен день за видами діяльності». Харченко О.Ю., Цимбалова В.І., Чернова Т.В. – Х.: «Видавнича група «Основа», 2019. -191с.