Як підвищити кваліфікацію
у центрі прогресивної освіти "Генезум"?
- збірник матеріалів
- публікація на сайті genezum.org безкоштовна
- заочна участь
- для закладів загальної середньої освіти
- для закладів дошкільної освіти
- Сертифікат - 5 год, 0.05/0.1 ЄКТС
- постійний доступ
- можна проходити у будь-який час
- дистанційне навчання
- для закладів загальної середньої освіти
- для закладів дошкільної освіти
- Сертифікат - 16/30 год, 0.5/1 ЄКТС
- безкоштовний перегляд
- інтерактив зі спікером
- онлайн формат
- для закладів загальної середньої освіти
- для закладів дошкільної освіти
- Сертифікат - 2 год, 0.06 ЄКТС
Тема. Масштаб та його практичне використання
Мета уроку:
Навчальна: вдосконалити знання з даної теми; сформувати вміння розв’язувати задачі, які передбачають використання поняття масштабу; використовувати міжпредметні зв’язки з географії, історії, біології та трудового навчання;
Розвивальна: сформувати вміння користуватися масштабом на практиці, розв’язувати задачі практичного змісту; розвивати пізнавальну активність учнів, творчі здібності, навички самостійної роботи, математичне мислення;
Виховна: виховувати інтерес до вивчення математики та до природи рідного краю; виховувати культуру мовлення.
І етап – ПІДГОТОВЧИЙ
- Вивчення та збирання теоретичного та методичного матеріалу з використання проектного методу.
- Складання плану роботи над проектом.
- Проведення аналізу стану пришкільної території школи.
- Пошукова робота учнів на місцевості ,вимірювання відстаней, вибір об’єктів та умовних знаків.
Обладнання: підручник; роздавальні матеріали; карта України; презентація Microsoft Power Point до уроку; вимірювальні стрічки.
Міжпредметні зв’язки: географія, трудове навчання, біологія, історія, математика.
Тип уроку: практично-узагальнюючий, реалізація STEM-проекту.
ІІ етап - ОСНОВНИЙ
Хід уроку
Всі науки настільки пов’язані між собою,
що легше вивчати їх всі відразу,
ніж будь- яку з них окремо від інших.
Рене Декарт
І. Організаційний момент
Привітання учнів, підготовка класу до роботи. Відео про красу нашої землі.
Вчитель: Яким чином такі безкрайні простори відобразилися на глобусі чи карті? Відповідь учнів ( за допомогою масштабу) А що ж називається масштабом, відношенням, пропорцією? Що спільного у них?
Бліц-опитування за технологією «Мікрофон» (Слайд 1)
Що показує відношення двох чисел? (Слайд 3)
Що показує масштаб? (Слайд 4)
Що показує масштаб карти 1:100 ? (Слайд 5)
Як же дізнатись про відстань між містами на поверхні Землі, якщо маємо карту цієї ділянки поверхні Землі? (Слайд 6)
Усне опитування по географії.
Асоціативний кущ». Які асоціації викликає у Вас слово «масштаб». (Слайд 7)
ІІ. Перевірка домашнього завдання
Клас розбитий на 5 груп і кожна група презентує свій проект « Використання масштабу в різних галузях».
ІІІ. Актуалізація опорних знань
Математична розминка як традиційний початок уроку математики Гра «Склади слово» (слайд №3)
Виконавши усно вказані дії і розмістивши відповіді в порядку зростання, ви дізнаєтеся, з чим пов’язана математика як наука.
2 • 0,2 п
2,1 • 3 о
0,5 : 0,2 р
13,5 : 0,9 а
13,4 – 2,5 д
0,76 + 0,34 и
3,5 : 7 р
Відповідь: природа
ВІДСТАНЬ
«Міні-практикум»
Учні отримують індивідуальні картки.
Задача 1. У скільки разів відстань на карті менша від відстані та місцевості, якщо масштаб карти становить 1 : 200 000? Задача 2. Користуючись картою, знайдіть відстань між обласними центрами України Ужгородом і Полтавою. Задача 3. Відстань між двома містами дорівнює 240 км. Якою буде відстань між цими містами на карті, масштаб якої становить 1 : 8 000 000? |
Задача 1. У скільки разів відстань на місцевості більша за відстань на карті, якщо масштаб карти становить 1 : 40 000? Задача 2. Користуючись картою, знайдіть відстань між двома обласними центрами України – Полтавою і Черніговом. Задача 3. Відстань між двома містами дорівнює 280 км. Якою буде відстань між цими містами на карті з масштабом 1 : 7 000 000? |
Після виконання завдань, роботи збирає вчитель для перевірки і оцінювання.
Правильність виконання висвітлено на слайді презентації (Слайд 8, 9)
Задача.
Для нормального відпочинку людині потрібно не менше 8 кв. м площі. Туристичне бюро у Полтаві запропонувало квартиру, але забуло вказати її метраж . У рекламній листівці ми знайшли тільки план квартири, виконаний у масштабі 1 : 200.
Завдання
- Визначити за планом розміри всіх приміщень.
- Обчислити їх площу та загальну площу квартири.
- Чи достатня площа квартири для розміщення в ній сім’ї з 5 чоловік?
Перевіряємо правильність виконання завдання (слайд №22)
Розміри приміщень на плані |
Розв’язання (масштаб 1:200) |
Площа |
Вітальня |
||
а = 3 см b = 2,5 см |
а = 3*200=600см=6м b = 2,5*200= =500см=5м |
S = 5*6 = 30 кв.м |
Спальня та передпокій |
||
а = 2 см b = 1,5 см |
а = 2*200=400см=4м b = 1,5*200= =300см=3м |
S = 4*3 = 12 кв.м S = 4*3 = 12 кв.м |
Кухня |
||
а = 2 см b = 2 см |
а = 2*200=400см=4м b = 2*200= =400см=4м |
S = 4*4= 16 кв.м |
Ванна |
||
а = 1 см b = 1,5 см |
а = 1*200=200см=2м b = 1,5*200= =300см=3м |
S = 2*3= 6 кв.м |
Комора |
||
а = 2 см b = 0,5 см |
а = 2*200=400см=4м b = 0,5*200= =00см=1м |
S = 4*1= 4 кв.м |
Всього |
- |
S = 80 кв.м |
ІV. Формулювання теми, мети і завдань уроку, мотивація навчальної діяльності
В зв’язку з упорядкуванням території школи , адміністрація оголосила про створення учнівських проектів благоустрою подвір’я нашого навчального закладу.
Актуальність проекту
Шкільне подвір'я - частина освітнього середовища, в якому протікає процес соціалізації, виховання і розвитку особистості дитини. Це середовище має бути функціональне і комфортне, оскільки є складовою частиною процесу навчання. Крім цього воно повинно бути і місцем проведення вільного часу.
- Виконання практичної частини дослідження на місцевості
- Розбиття пришкільної території на 5 ділянок по кількості груп (колективне рішення).
- Вимірювання розмірів кожної частини шкільного подвір’я (1-5 група).
- Вибір геграфічних об’єктів та умовних знаків та вимірювання відстаней між ними (ІІ, ІІІ та ІV групи).
- Вибір масштабу для плану.
- Побудова плану шкільного подвір’я із розміщенням на ньому об’єктів.
VІ. Рефлексійно-оцінювальний етап.
Закінчіть, будь ласка, речення:
Сьогодні я вдосконалив знання... що таке масштаб
Було цікаво... працювати на уроці
Було складно... розв’язувати деякі задачі
Я виконував завдання... із задоволенням
Я зрозумів, що... зможу зробити домашне завдання
Тепер я можу... розв’ язувати задачі на масштаб
VІІ. Домашнє завдання: Намалювати у робочому зошиті план власної квартири у масштабі 1 :100.
ІІІ етап – ЗАКЛЮЧНИЙ
- Підведення підсумків практичної частини уроку.
- Аналіз та узагальнення результатів, отриманих в процесі пізнавально-дослідницької діяльності дітей.
- Завершення роботи над проектом.