Як підвищити кваліфікацію
у центрі прогресивної освіти "Генезум"?

header
  • збірник матеріалів
  • публікація на сайті genezum.org безкоштовна
  • заочна участь
  • для закладів загальної середньої освіти
  • для закладів дошкільної освіти
  • Сертифікат - 5 год, 0.05/0.1 ЄКТС
ПЕРЕЙТИ
header
  • постійний доступ
  • можна проходити у будь-який час
  • дистанційне навчання
  • для закладів загальної середньої освіти
  • для закладів дошкільної освіти
  • Сертифікат - 16/30 год, 0.5/1 ЄКТС
ПЕРЕЙТИ
header
  • безкоштовний перегляд
  • інтерактив зі спікером
  • онлайн формат
  • для закладів загальної середньої освіти
  • для закладів дошкільної освіти
  • Сертифікат - 2 год, 0.06 ЄКТС
СКОРО

В усіх сферах суспільного життя відбуваються інноваційні процеси. Не оминули вони й системи освіти. Ми стали свідками того, що освіта - це вже не тільки навчання, виховання та поширення знань, але й певний засіб інтеграції у світову культуру, засіб гуманізації людських відносин.

На зміну авторитарній педагогіці прийшли принципи демократичності, толерантності, індивідуалізації освіти, особистісного підходу до кожної   дитини - дитиноцентризму. Методика раннього читання за М. Зайцевим є тою методикою, яка допомагає реалізувати ці принципи в освітній роботі з дітьми,  а гра, як  провідний вид діяльності, дає можливість швидко та невимушено навчити їх читати.

Вашій увазі представляємо серію розвиваючих ігор з використання елементів методики раннього читання М. Зайцева, які включають пошукову діяльність, спонукають до креативності, розвивають мислення і  мовлення.

Таблиця «Буквоград»

Мета: ознайомити дітей з таблицею, навчити їх розрізняти вулиці і будинки міста відповідно до звучання звуків (вулиці «Глуха», «Дзвінка»); вчити виділяти співучий будиночок як окрему одиницю (голосні звуки), називати склади і знаходити їх по таблиці («проспівувати будиночки»); показати дітям, що на складовій таблиці можна написати будь-яке слово; залучати їх до спроби свідомо читати написане; виховувати інтерес до читання.

Матеріал: зображення на кожен звук українського алфавіту, 4 зйомні номеровані  дашки для позначення складів, кишеньки зі складовими картками.

Варіативність. За допомогою таблиці дошкільнят можна залучити до наступних дидактичних ігор:

- «Сім’я» (мама, тато, донька, син, брат, дід...);

«Магазин іграшок» (машина, кіт, лялька, ведмідь, піраміда...);

«На гостину до родини» (складання меню: компот, каша, вареники, пироги, кава, чай...) і т.д.

Дидактична гра «Силуетні пазли»

Мета: закріпити знання дітей про ліс та його жителів; навчити орієнтуватися у читанні слова з частин за підказкою (колір і форма силуету); розвивати зв’язне мовлення, виховувати увагу та кмітливість.

Матеріал: елементи одноколірних частин пазла, які містять склади        М. Зайцева і складаються в силуетні зображення, які відрізняються між собою за кольорами та їх відтінками.

Хід гри. Вихователь пропонує дітям скласти пазли за кольором чи формою і прочитати слово-відповідь. Серед складених слів знайти ті, що пов’язані з лісом і пояснити чому.

Варіативність. Використання для вивчення інших тем, складання розповіді за серією силуетних зображень, які можна пов’язати однією темою, знайти  слово-відгадку до загадки.

Дидактична гра «Смачного»

Мета: закріпити знання дітей про місця громадського харчування; вчити читати слово вцілому та співставляти різні шрифти; формувати поняття про меню та страви; виховувати вміння порівнювати та аналізувати.

Матеріал: розгортка для меню, з назвами страв, шаблони посуду (кружки, мілкі та глибокі тарілки) з написами страв, що містяться в цьому меню, написані іншим шрифтом.

Хід гри. Діти об’єднується у дві групи: відвідувачі та офіціанти. Відвідувачі запрошуються у кафе, де офіціанти пропонують їм меню. Відвідувачі ознайомлюються з пропозицією і кожен з них вибирає якусь страву. Офіціанти знаходять цю страву (відповідний напис на посуді) та виконують замовлення.

Дидактична гра «Мінібуквоград»

Мета: залучати дітей до спроби свідомого читання слів по частинах; вчити виділяти перший склад або перший звук слова; виховувати вміння аналізувати.

Матеріал: картонні будиночки-розгортки з віконцями-складами М.Зайцева, за якими заховані міні-герої.

Хід гри. Вихователь пропонує піти на гостину до... (ведмедика, курочки, мишки і т.д.) Діти шукають відповідний будиночок за вказаною адресою. Знаходять, у якому віконечку проживає господар. Читають відповідний звук або склад (початок слова). Перевіряють правильність відповіді, заглянувши у будиночок.

Дидактична гра «Хованки»

Мета: спонукати дітей до читання цілих слів; ровивати мислення, фантазію; виховувати спостережливість, витримку, наполегливість.

Матеріал: картки із предметним зображенням та написаними по складах словами їх назв на зворотньому боці.

Хід гри. Вихователь пропонує дітям прочитати слово по частинах, почергово відкриваючи «віконечка», починаючи з першого, доти, доки вони не здогадаються, хто захований.

Правильність відповіді перевіряють картинкою-відповідністю на зворотньому боці.

Дидактична гра «Конструкторське бюро»

Мета: вчити дітей викладати ціле з частин, виділяти перший звук, склад (віконечко) у слові та конструювати літери з деталей: кілець, напівкілець, довгих та коротких смужок; розвивати уяву; виховувати бажання творити.

Матеріал: кольорові кільця, напівкільця, довгі та короткі смужки для складання літери з частин.

Хід гри. З діти проводиться бесіда «Що з чого?» чи будь-якої іншої теми. В ході бесіди вихователь пропонує у словах (по бажанню дітей) виділити перший чи останній звук та скласти літеру з частин.

Дидактична гра «Загублене слово»

Мета: вчити дітей читати текст (речення) вдумливо, зв`язно, підставляти пропущені слова, з поданих, що відповідають змісту, розвивати мислення, мовлення; виховувати інтерес до читання.

Матеріал: поскладовий текст, в якому заздалегідь видалені (замінені малюнками) деякі слова, картки з написами пропущених слів.

Хід гри. Діти за вибором читають текст, в якому заздалегідь видалені (замінені малюнками) деякі слова. Завдання дітей «відчути», що пропущене слово, віднайти його із запропонованих варіантів та вставити  в текст (речення).

Дидактична гра «Курочка ряба

Мета: вчити розрізняти голосні та приголосні звуки, складати слова: мама, тато, дід, баба, миша, діти з двох частин; розвивати фонематичний слух; удосконалювати читання; виховувати бажання придумувати казки.

Матеріал: різноколірні яєчка з голосною чи приголосною літерою, пазли яєць з двох частин, що складаються у слова: мама, тато, дід, баба, миша, діти.

Хід гри. Діти разом з вихователем придумують новий варіант казки «Курочка ряба», у якій курочка знесла багато яєчок, з яких мають вилупитись курчатка-дівчатка якщо на яєчках написані голосні літери і хлопчики – якщо приголосні. Діти відповідно групують яйця.

Але деякі яєчка розбиті і ми не зможем дізнатись хто там був, але зможемо прочитати хто їх розбив, якщо складемо з частин ціле, відповідно до розрізу (пазлу) яйця.

Дидактична гра «Рукавичка»

Мета: вчити поділяти звуки на голосні та приголосні, придумувати слова на заданий звук; розвивати фонематичний слух, мислення, мовлення; виховувати любов до тварин.

Матеріал: рукавичка з рожевою та блакитною кишеньками, картки з голосними та приголосними літерами.

Хід гри. Пригадати казку «Рукавичка». З кишеньок рукавички почергово дістаються картки з літерами, на звук якої потрібно придумати назву тварини, яка могла заховатись у рукавичці.

Варіативність. В дві рукавички відповідно складають голосні та приголосні літери. Придумують чистомовки на кожен звук.

Дидактична гра «Листи для Миколая»

Мета: вчити складати слова з карток; розвивати мислення, мовлення; виховувати бажання бути добрими дітьми.

Матеріал: конверти, склади для слів подарунків, картки з іменами дітей.

Хід гри. Діти усно складають текст листа до Миколая, складають слова назви подарунків з карток поданих в конвертах та вибирають той, що підходить їм. Кожен вкладає складене замовлення у свій конверт і підписує своїм іменем.

Дидактична гра «Списування»

Мета: вчити дітей копіювати зразки слів, речень за допомогою розрізних карток; розвивати  окомір, мислення; виховувати інтерес до читання.

Матеріал: картки з повним словом та склади за методикою М.Зайцева до цих слів.

Хід гри. Діти отримують конверти зі зразками-завданнями і картками такого ж змісту, які мають скласти під зразком.

Дидактична гра «Уява за підказкою»

Мета: вчити граматично правильно будувати речення; розвивати інтерес дітей до створення власних розповідей за навідними словами, які діти мають прочитати самостійно (слова даються по мірі розгортання сюжету); виховувати самозадоволення, бажання творити.

Матеріал: картки зі словами-підказками, які слугуватимуть поштовхом для продовження розповіді.

Хід гри. Діти попередньо розглядають сюжетний малюнок, знайомляться з героями майбутньої розповіді або ж вихователь просто пропонує тему для обговорення. Тему також можуть обирати діти самостійно. По мірі того, як буде розгортатися сюжет, вихователь викладає на дошці короткі слова-підказки, які слугуватимуть поштовхом для продовження розповіді. Наприклад: жили-були, у них, тоді, та ось…

Дидактична гра «Вишиванка»

Мета: вчити створювати малюнок шнуруванням за вказівкою вихователя, копіюючи зразок або з власної фантазії та відшукувати зашифровані літери, слова у візерунках створених педагогом або ж створених самостійно; розвивати творчу уяву, мислення, естетичний смак, дрібну моторику; виховувати працьовитість, любов до прекрасного.

Матеріал: шаблонні смужки, одяг з дірочками (паралельно в два ряди), зразки вишиванок, кольорові шнурівки.

Хід гри. Діти отримують картки-шаблони для вишивання (шнурування) і намагаються за допомогою шнурівок відповідного кольору відтворити або створити власний візерунок. Відповідно до мети діти можуть асоціювати створений вихователем малюнок з вивченими літерами, словами (у візерунку хрестиком – літеру «х», у вертикальних лініях – «і», «ш», «и» тощо).

Дидактична гра «Ланцюжок зі слів»

Мета: вчити виділяти у словах перший та останній звук, диференціювати назви фруктів та квітів; розвивати фонематичний слух, увагу; виховувати інтерес до читання через гру.

Матеріал: картки зі словами: МАК, КІВІ, ІРИС, СЛИВА, АНАНАС, СОНЯШНИК, КОНВАЛІЯ, ЯБЛУКО, ОРХІДЕЯ.

Варіативність. Можна складати ланцюжки з будь яких слів та поєднувати їх в теми.

Хід гри. До першого, поданого вихователем слова, діти добирають наступне, яке починається з того ж звука, що закінчується попереднє слово.