Як підвищити кваліфікацію
у центрі прогресивної освіти "Генезум"?
- збірник матеріалів
- публікація на сайті genezum.org безкоштовна
- заочна участь
- для закладів загальної середньої освіти
- для закладів дошкільної освіти
- Сертифікат - 5 год, 0.05/0.1 ЄКТС
- постійний доступ
- можна проходити у будь-який час
- дистанційне навчання
- для закладів загальної середньої освіти
- для закладів дошкільної освіти
- Сертифікат - 16/30 год, 0.5/1 ЄКТС
- безкоштовний перегляд
- інтерактив зі спікером
- онлайн формат
- для закладів загальної середньої освіти
- для закладів дошкільної освіти
- Сертифікат - 2 год, 0.06 ЄКТС
Метою роботи сформування загальної картини ролі самостійної роботи в підвищенні інтересу до вивчення математики, розвитку мислення, пізнавальних здібностей учнів.
Актуальність: раціоналізація, удосконалення окремих елементів процесів навчання для формування міцних знань з математики.
Життя – це постійна напружена діяльність, а в сучасному суспільстві це ще і постійне навчання, немає навчання – немає життя. Життя вимагає від особи самостійного і відповідального пошуку свого місця через індивідуальні способи існування, і освіта в цьому плані грає досить важливу роль. Ефективність методики навчання математики в середній школі безпосередньо залежить від оптимального вирішення проблеми формування і розвитку самостійності учнів. Особливий розвиток самостійності набуває в сучасних умовах, коли зростає попит на фахівців, здатних до творчої діяльності, до нестандартного мислення, які вміють орієнтуватися в усі зростаючому потоці інформації і вибирати оптимальні способи вирішення виникаючих перед ними питань і проблем.
Тому перед нами вчителями постає задача навчити дітей самостійності. Процес формування прийомів розумової діяльності передбачає виконання учнями великої кількості різноманітних завдань. При цьому повноцінне оволодіння вміннями, навичками, прийомами може статися лише за умови самостійного виконання учнями відповідних дій. Тому самостійна робота школярів у процесі засвоєння алгебраїчного матеріалу особливо важлива і необхідна. В умовах динамічного розвитку школи змінюється і сам урок, і співвідношення застосовуваних на уроці видів самостійних робіт. Протягом останніх років проблема самостійної роботи школярів в процесі навчання математики привертає до себе пильну увагу і педагогів, і психологів, і методистів. Аспекти цієї проблеми висвітлені в працях С.І. Архангельської, Ю.К. Бабанського, Б.П. Єсипова, П.І. Пидкасистого, В.П. Стрезикозин та інших авторів. До самостійної роботи учнів також можна віднести: самостійну підготовку до вивчення якоїсь теми, виконання тестів, математичних диктантів, вікторин, олімпіад, МАН, ЗНО і ДПА.
Навчити учнів самостійно застосовувати знання в навчальній та практичній діяльності. За визначенням психолога І. О. Зимньої, «самостійна робота — цілеспрямована діяльність суб'єкта, внутрішньо мотивована, розподілена самим суб'єктом на сукупність необхідних для виконання дій, яка коригується в процесі й у результаті діяльності, і виконання потребує досить високого рівня самосвідомості, рефлексії, самодисципліни, особистої відповідальності, приносить учню задоволення як процес самовдосконалення і самопізнання». Використовуючи різні форми самостійних робіт на уроках математики цим ми підвищуємо інтерес до предмету та рівень підготовки до уроку. Такі види робіт розвивають пам'ять, просторову уяву, логічне мислення.
Одна з перших спроб сформулювати визначення самостійної роботи була зроблена Р.М. Мікельсоном "виконання учнями завдань без всякої допомоги, але під наглядом вчителя». Але на ці слова є багато критики. По-перше, неправомірно заперечення будь-якої допомоги при виконанні завдань. З одного боку, інструктуючи учнів перед виконанням самостійної роботи і з огляду на рівень їх підготовленості при складанні завдань, вчитель вже надає школярам необхідну допомогу. З іншого боку, при організації окремих видів самостійної роботи не виключається, іноді і свідомо планується взаємодопомога учнів, а в деяких випадках і об'єднання зусиль учнів для її виконання. По-друге, самостійна робота може проходити і без спостереження вчителя, наприклад, вдома. Одним з інструментів розвитку мислення, що веде до формування творчої діяльності, є самостійна робота. Я теж зазначила, що в збереженні активності розумової діяльності учня до того, що він робить на уроці і вдома, більшу роль відіграє інтерес. Також треба враховувати те, що самостійні роботи діляться на такі види: підготовчі, навчальні, тренувальні, на закріплення, розвивальні, творчі, пізнавально-пошукового типу, пізнавально-практичного типу.
Практично кожний урок розпочинається з перевірки домашнього завдання. Цей етап уроку я проводжу шляхом взаємоперевірки, або якщо учень розв’язував біля дошки задачу, тоді йому ставлять запитання з місця інші учні. Діти коментують відповіді, вносять виправлення. Якщо можливо завжди шукаю зв'язок матеріалу уроку з життям.
При вивченні нового матеріалу проводжу такий вид роботи – як робота з підручником, коли діти ознайомилися з матеріалом ставлю ряд питань: «А як ви думаєте?» , «Чому?», «Хто думає інакше?», «Чим цікавила вас ця тема?».
Під час закріплення вивченого матеріалу намагаюсь проводити такий вид уроку як узагальнення і систематизація знань, а також проводжу самостійну роботу у групах, під час яких учні мають можливість висловити свої думки.
Також можна зазначити, що велику роль відіграють інноваційні технології на уроках математики, використання мережі Інтернет для самостійного опанування навчального матеріалу, перевірка знань шляхом проведення он-лайн тестів, створення учнями власних міні-проектів на уроках і в позаурочний час – запорука високої якості знань учнів. Зважаючи на те, що більшість часу учні проводять вдома біля комп’ютерів, заздалегідь готую і викладаю на сайт школи матеріали для опанування навчального матеріалу та он-лайн тести, результати останніх роздруковую, аналізую на уроках, а оцінки виставляю до класного журналу. Практика показує, що учні зацікавились, вимушені для отримання якісних результатів виконувати тести, при цьому самостійно опрацьовують необхідний матеріал, спілкуються із однокласниками, дискутують між собою і саме головне – є результат. Учні 9 класу зацікавилися темою «Симетрія» та знайшли самостійно багато цікавого матеріалу який ми розглянули на уроках.
Так як математика все ж таки багатогранна наука у дітей виникає неабиякий інтерес до виконання самостійних дослідів-проектів. Адже є такі цікаві теми які можливо перетворити на дослідницьку роботу. Це дає змогу перейти, хоча і не всім, учням на рівень творчої роботи. Звичайно це потребує багато часу якого не вистачає на уроці і ми з учнями працюємо й у позаурочний час. Їхня творча робота згодом переростає у довготривалі проекти із залученням знань суміжних дисциплін і як результат перемоги на районному етапі конкурсу-захисту науково-дослідницьких робіт МАН. Спостерігаючи за самостійною роботою, вчитель може виявляти типові труднощі учнів у засвоєнні текстів, властивостей, правил, певних формул з підручників, проводити потім додаткові роз’яснення при закріпленні та повторенні пройденого в кінці уроку матеріалу. У психологічній науці є дані про те, що людина запам'ятовує 10 % з того, що вона чує, 50 % з того, що вона бачить, та 90 % з того, що робить сама. Отже, самостійна робота є найбільш ефективною, є засобом боротьби за глибокі та міцні знання учнів, формування активності та самостійності як рис особистості, розвитку розумових здібностей. Для досягнення цієї мети набуває важливе значення розробка форм організації самостійної роботи учнів з вивчення основ наук та методів керівництва.
Практика показує, що при навчанні математики необхідно приділяти значне місце самостійної роботи учнів, організації різних вправ. Без цього не може бути засвоєння програмного матеріалу з математики. Тільки у виконанні різних вправ закріплюються математичні поняття, виробляються обчислювальні навички. В процесі виконання самостійної роботи з математики в учнів розвивається увага, пам'ять, прагнення доводити висловлюване, ініціатива. Сама ж організація самостійної роботи в умовах класно-урочної форми навчання виховує високоморальні якості. На мою думку, мислення учня активізується, якщо в нього виникло бажання зрозуміти новий матеріал, з'явилася зацікавленість, внаслідок чого він стає співучасником навчального процесу. Треба добирати різні форми самостійної роботи, які зможуть викликати подив, а як наслідок — інтерес до вивчення математики.
Будь-яка діяльність дитини буде успішною тоді, коли вона здійснюється без примусу й дарує радість відчути себе переможцем, творцем. Потрібно, щоб учні вже від самого початку усвідомлювали мету й прагнули досягнути її. Але важливою проблемою є брак часу. Не завжди під час уроку можливо виділити час і провести один із видів самостійних робіт. Тому в подальшій роботі я хочу оволодіти створенням «веб-уроків», коли можливо буде виконувати домашні завдання у вигляді он-лайн тестів, я вважаю що це буде цікаво для учнів. Сьогодні діти дуже швидко опановують новітні технології, залучати учнів до написання творчих робіт.
Література
- Урок математики в сучасних технологіях: теорія і практика. (Уклад І.С. Маркова. – Х.: «Основа» 2007. – 144 с.
- Гаук. М. М. Математичні диктанти. Навчальна книга Богдан: Тернопіль 1998.
- Величко С.П., Величко Л.П. Пріоритетні напрямки запровадження сучасних технологій у навчанні природничих дисциплін. – Науковий часопис НПУ ім. М.П. Драгоманова. Серія №3. Фізика і математика у вищій і середній школі: Зб. наук. праць. – К.: НПУ ім. М.П. Драгоманова, 2008. – №2. – 128 с. – С. 33-36.