Як підвищити кваліфікацію
у центрі прогресивної освіти "Генезум"?

header
  • збірник матеріалів
  • публікація на сайті genezum.org безкоштовна
  • заочна участь
  • для закладів загальної середньої освіти
  • для закладів дошкільної освіти
  • Сертифікат - 5 год, 0.05/0.1 ЄКТС
ПЕРЕЙТИ
header
  • постійний доступ
  • можна проходити у будь-який час
  • дистанційне навчання
  • для закладів загальної середньої освіти
  • для закладів дошкільної освіти
  • Сертифікат - 16/30 год, 0.5/1 ЄКТС
ПЕРЕЙТИ
header
  • безкоштовний перегляд
  • інтерактив зі спікером
  • онлайн формат
  • для закладів загальної середньої освіти
  • для закладів дошкільної освіти
  • Сертифікат - 2 год, 0.06 ЄКТС
СКОРО

Актуальність і перспективність досвіду

Реформування освіти в Україні в найближчі роки передбачає її перебудову з метою впровадження в освітню практику таких технологій, які б створили максимально сприятливі умови для розвитку і саморозвитку особистості учня, виявлення та активного використання його індивідуальних особливостей у навчальній діяльності.

Реформування шкільної фізичної освіти має на меті зробити її більш якісною шляхом забезпечення широких можливостей для розвитку, навчання та виховання творчої особистості, в результаті яких вона буде підготовлена до активного, самостійного життя в суспільстві. Таке складне завдання можна вирішити шляхом використання інноваційних технологій навчання, серед яких чільне місце займають мультимедійні технології, проектна діяльність. Вони відкривають нові, ще недостатньо досліджені можливості вдосконалення навчальної діяльності [3].

Ми увійшли в період, коли зміна ідей, зміна технологій, зміна знань відбувається швидше ніж зміна поколінь. І звідси постають нові завдання перед освітою, це й обумовило вибір теми експериментального дослідження з проблеми «застосування ІКТ у процесі викладання фізики» [1].

Мета та завдання: розробка на базі методики динамічного моделювання науково обґрунтованої і експериментально перевіреної технології впровадження ІКТ та розробки учнями міні-проектів у процесі викладання фізики з метою створення максимально сприятливих умов для розвитку і саморозвитку особистості учня.

Теоретичні основи

Досвід моєї роботи ґрунтується на дослідженнях: Мерзлякової О. Л. – наукового співробітника Інституту педагогічної освіти і освіти дорослих АПН України з питання саморозвитку старшокласників в умовах навчання, Величко С. П. – доктор педагогічних наук, професор, зав. кафедри фізики та методики її викладання КДПУ ім. В. Винниченка з питання запровадження сучасних технологій у навчанні природничих дисциплін, Білоус С. Ю. – к.п.н., керівник філії наукового центру «МАН України».

Новизна досвіду

Важко заперечити, що майбутнє за системою навчання, яке вкладається в схему учень – технологія –вчитель, за якої викладач перетворюється на педагога – методолога, технолога, а учень стає активним учасником процесу навчання. Тобто, якщо в учбовому процесі, що виконується за схемою «учень – вчитель – підручник» з’явиться новий елемент – комп’ютер, то зміст праці вчителя суттєво зміниться: основним стане не передача знань, а організація самостійної пізнавальної діяльності учнів. Тобто величезний дидактичний потенціал використання інформаційних технологій навчання зможе бути розкритим лише за умов, якщо провідна роль у навчально-виховному процесі належатиме вчителю, а комп’ютер буде виступати не тільки потужним засобом, а й повною мірою третім партнером у педагогічній взаємодії [4].

Провідна педагогічна ідея досвіду

Основна ідея досвіду полягає у застосуванні ІКТ та створення учнями міні-проектів у процесі викладання фізики. Широке застосування інноваційних технологій на уроках фізики, астрономії, використання мережі Інтернет для самостійного опанування навчального матеріалу, робота над власними навчальними проектами, перевірка знань шляхом проведення он-лайн тестів – запорука високої якості знань учнів з фізики комплексу. Оволодіння учнями системи знань з фізики, знання ними основ фізичних та астрономічних процесів – запорука належної майбутньої практичної діяльності випускників закладу (Додаток 1).

Зважаючи на те, що більшість часу учні проводять вдома біля комп’ютерів, заздалегідь готую он-лайн тести, за допомогою платформи сайтe naurok.com.ua, результати останніх, аналізую на уроках, а оцінки виставляю до класного журналу. Практика показує, що учні зацікавились, вимушені для отримання якісних результатів виконувати тести, при цьому самостійно опрацьовують необхідний матеріал, спілкуються із однокласниками, дискутують між собою і саме головне – є результат.

Технологія реалізації інноваційного досвіду

Готуючись до уроків, опрацьований матеріал я подаю учням у вигляді наочності, використовуючи при цьому програми Microsoft Office, Windows Movie Maker, Windows Media тощо. Це сприяє зацікавленості дітьми навчального матеріалу та спонукає їх до пошуку нових засобів засвоєння знань.

Велику допомогу вчителю у підготовці до уроку та збереження його дорогоцінного часу дають педагогічні програмові засоби. Ці засоби мають повний наочний матеріал майже до кожного уроку і при належному його використанні досягаєш високих результатів засвоєння учнями знань.

Цікавий для учнів останнім часом є дистанційний метод навчання. Зараз діти більшу частину свого вільного часу проводять біля персональних комп’ютерів, планшетів, мобільних телефонів які мають вихід до світової мережі Інтернет та просиджують у соціальних мережах. Це, нажаль, не дає їм високого культурного та розумового розвитку. Тому я пропоную своїм вихованцям додатково опрацьовувати навчальний матеріал з використанням «веб-уроків», виконувати домашні завдання у вигляді он-лайн тестів, проходити дистанційно тематичне оцінювання.

Учні швидко опановують новітні технології. І вже самостійно готують домашнє завдання, проекти, приймають участь у конкурсах з їх використанням. Це сприяє засвоєнню навчального матеріалу та грамотному використанню мережі Інтернет, що зараз досить важливо.

Так як фізика все ж таки практична наука у дітей виникає неабиякий інтерес до виконання самостійних дослідів-проектів. Адже за методикою динамічного моделювання будь-яку задачу з фізики можливо перетворити на дослідницьку. Тому уроки починаються переважно з проблемного досліду, який постає перед учнями для розв’язку якого їм і потрібно опановувати теоретичний матеріал. Це дає змогу перейти, хоча і не всім, учням на рівень творчої роботи. Звичайно це потребує багато часу якого не вистачає на уроці і ми з учнями працюємо й у позаурочний час. Їхня творча робота згодом переростає у довготривалі проекти із залученням знань суміжних дисциплін і як результат перемоги на районному та обласному етапах конкурсу-захисту науково-дослідницьких робіт МАН.

Висновки. Робота над виготовленням слайд-фільмів і використанням педагогічних програмових засобів при підготовці уроку – це творчий процес, який збагачує палітру вчителя. Хоч підготовка уроків з використанням сучасних інформаційних технологій потребує багато часу для пошуку, систематизації інформації, але вкладена праця накопичується у вигляді цілих циклів уроків, вони складають інтелектуальне багатство вчителя, яке передається його учням. Цей процес, як магніт, притягує до вчителя учнів таких же творчих, розвиває і вдосконалює їх особистість. Крім того, поряд з цим вчитель повинен пам’ятати, що із взаємозв’язком «вчитель – технологія – учень» повинен обов’язково присутній безпосередній зв’язок «вчитель – учень».

Важливим досягненням використання ІКТ у навчальному процесі вважаю заощадження часу учнів та вчителів у вік надвисоких швидкостей життя.

Головна проблема – брак часу для підготовки до олімпіад і конкурсів учнів. У перспективі - удосконалити дистанційне навчання для обдарованих дітей, адже ні для кого не секрет, що зараз мало учнів, які займаються самоосвітою. Тому почав роботу над розробкою власної методики викладання програмового матеріалу та перевірки засвоєних знань шляхом дистанційної форми навчання. Думаю, у майбутньому, вдасться збільшити коло учнів зацікавлених у вивченні фізики та астрономії.

Література

  1. Фізика . Програми для 7-12 класів . К. Ірпінь. 2005 р.
  2. Intel®Навчання для Майбутнього.К.Нора-принт. 2005 р.
  3. Бугаев А.И.  Методика преподавания физики в средней школе; Теоретические основы: Учебное пособие для студентов. – М.:Просвещение, 1981. – 288с.
  4. Бугайов О.В., Головко М.В., Коваль В.С. Концептуальні положення щодо розробки педагогічних програмних засобів з фізики // Комп’ютер у школі та сім’ї. – 2004. – №8. – С. 13-14.
  5. Селевко Г.К. Проектуємо комп’ютерний урок // Відкритий урок. – 2006. – № 3-4. – С. 19-25.
  6. Величко С.П., Величко Л.П. Пріоритетні напрямки запровадження сучасних технологій у навчанні природничих дисциплін. – Науковий часопис НПУ ім. М.П. Драгоманова. Серія №3. Фізика і математика у вищій і середній школі: Зб. наук. праць. – К.: НПУ ім. М.П. Драгоманова, 2008. – № 2. – 128 с. – С. 33-36.

Додаток 1