Як підвищити кваліфікацію
у центрі прогресивної освіти "Генезум"?

header
  • збірник матеріалів
  • публікація на сайті genezum.org безкоштовна
  • заочна участь
  • для закладів загальної середньої освіти
  • для закладів дошкільної освіти
  • Сертифікат - 5 год, 0.05/0.1 ЄКТС
ПЕРЕЙТИ
header
  • постійний доступ
  • можна проходити у будь-який час
  • дистанційне навчання
  • для закладів загальної середньої освіти
  • для закладів дошкільної освіти
  • Сертифікат - 16/30 год, 0.5/1 ЄКТС
ПЕРЕЙТИ
header
  • безкоштовний перегляд
  • інтерактив зі спікером
  • онлайн формат
  • для закладів загальної середньої освіти
  • для закладів дошкільної освіти
  • Сертифікат - 2 год, 0.06 ЄКТС
СКОРО

Світ постійно змінюється, разом з ним змінюється і людина. Потрібно постійно пристосовуватися і бути гнучкими до цих змін. Зараз нікого не здивувати використанням відео чи гарними слайдами презентацій, тому що це вже в минулому.

Найважливіша сучасна тенденція в освіті – інноваційний підхід до організації освітнього процесу. Слово «інновація» в перекладі означає оновлення, зміну, введення нового.

Одним із шляхів модернізації освітньої системи України є впровадження в освітній процес інноваційних педагогічних технологій і методів [1] Сьогодні існує багато програмних засобів, які дають можливість організувати цікавий сучасний урок. Головним заданням педагога нині є вибір різноманітних прийомів, форм і засобів навчання. Адже, головне – зацікавити учня, змусити його самостійно досліджувати певну галузь, вивчати для себе щось нове

Ні для кого не є секретом, що інтерес в учнів до знань падає. Для успішного розв’язання цього питання, ми намагаємося поєднувати в своїй роботі різні прийоми, методи та технології.

На сьогодні вчитель виступає коучем, ментором, тьютором. Він вчиться сам і вчить учнів вчитися. Ми, як педагоги, повинні враховувати те, що діти повністю включені в мобільні технології, інтернет, соціальні мережі.

Популярним сьогодні є використання на уроках хмарних сервісів Google. Використання такого середовища значно підвищує інтерес учнів до навчання, створює умови для саморозвитку, активізує пізнавальну діяльність, формує вміння сприймати та обробляти великі масиви інформації. На цьому ми переконалися під час впровадження елементів дистанційного навчання. Завдяки платформі Classroom можна організувати проектну роботу, перевернуте, змішане, дистанційне навчання, що є повноцінним навчальним інструментом, для створення власного онлайн-простору. Проводити тестування та опитування зручно та доступно в середовищі Google Form.

Наступний ресурс, що урізноманітнює інструментарій шкільних уроків за рахунок численних ілюстраційних, анімаційних і творчих презентаційних можливостей - Mozaik Education (програма mozaBook та система mozaWeb). Завдяки цій програмі вчителі можуть створювати зошити або інтерактивні електронні підручники, які доповнюються зображеннями, малюнками, інтерактивними 3D-моделями, освітніми відео, аудіоматеріалами і завданнями. З програмою mozaBook на уроках фізики можна показувати складні процеси, явища, механізми у 3D або відеоформаті. З візуальними матеріалами у mozaBook для усіх урок стає цікавішим, більш насиченим і різнобарвнішим, ніж просто від прочитаного з підручника.

Ще одна зручна і цікава у використанні програма, що працює за дуже простою технологією – Plickers. Сервіс дозволяє проводити мобільні голосування і фронтальні опитування під час заняття в тестовій формі. Робота з мобільним додатком забирає не більше кількох хвилин. Наявність смартфонів або комп’ютерів не потрібна: тільки смартфон учителя з доступом до Інтернету. Вчитель задає питання, дитина вибирає правильний варіант відповіді і піднімає картку з QR-кодами (картка квадратна і має чотири сторони, кожній стороні відповідає свій варіант відповіді (A, B, C, D), який вказаний на картці). Вчитель за допомогою мобільного додатку сканує відповіді дітей. Результати зберігаються в базу даних і доступні як безпосередньо в мобільному додатку, так і на сайті для його аналізу.

Новою, але надзвичайно ефективною, формою візуалізації навчального матеріалу у педагогічному процесі сьогодні є технологія створення карт знань.

За допомогою інтелект карт можна показати учню структуру інформації, розмістивши її в ієрархічному порядку. Для створення інтелект - карт (ментальних карт) в своїй практиці використовуємо сервіс Coggle (інтерфейс на англійській мові, але працювати легко). У цій програмі можна розробляти зручні красиві ментальні карти, що визначають цілі, мету та зміст конкретного уроку та може бути альтернативою конспектів уроків, покроковим планом чи презентацією. На карті легко побачити, що має бути вивчено на уроці, а що ще належить зробити.

Як показує власний досвід - методика використання таких нестандартних уроків значно підвищує зацікавлення учнів предметами. Сучасні технічні можливості дозволяють нам відобразити ті процеси, які до цього ми могли лише уявити в своїй голові.

Учитель повинен стимулювати ініціативу, самостійність і творчість учня, у протилежному випадку навчання втрачає для нього привабливість і актуальність. Мотивація навчання – серйозний важіль впливу на успіхи здобувачів освіти. Чим більше навчальне завдання дозволяє учневі почуватися компетентним та ефективним, тим вищою в нього буде мотивація до навчання, що в свою чергу допоможе вплинути на підвищення рівня навчальних досягнень учня [2, с 74]

Хочеться зауважити, що використання інноваційних технологій на уроках вимагає особливої підготовки, до них потрібно готуватися набагато ретельніше.

Вони викликають в учнів справжній інтерес, примушують працювати всіх і якість знань при цьому помітно зростає.

Жодна освітня технологія не може розглядатися як універсальна. Жоден з уроків, навіть проведених одним учителем з використання однакових технологій, методів, прийомів та засобів навчання не буде повністю відтворювати будь-який інший [3, с. 5]. Організація освітнього процесу в сучасних умовах вимагає поєднання різних технологій, творчого підходу до використання кожної з них, а також створення нових навчальних технологій.

Інноваційні технології – це досить потужні механізми, які мають багато можливостей. Але вони не заміняють викладача, а можуть бути тільки інструментом у його руках [4, с. 1]. І все ж важливо розуміти, що педагогічні інновації - це невід'ємна частина розвитку педагогіки і вони необхідні для вдосконалення системи освіти.

Література

  1. Інноваційне навчання як запорука підвищення ефективності освітніх процесів // Інтернет ресурси
  2. Інноваційні технології навчання фізики як засіб формування позитивної мотивації учнів// Інтернет ресурси
  3. Пометун О. І., Пироженко Л. В. Сучасний урок. Інтерактивні технології навчання: Наук.-метод. посібн. –Київ: А.С.К., 2004.
  4. Використання інформаційних технологій на уроках фізики в основній школі // Інтернет ресурси.
  5. Інновації в освіті: інтеграція науки і практики: збірник науково-методичних праць / за заг. ред. О.А. Дубасенюк. – Житомир : Вид-во ЖДУ ім. І. Франка, 2014. – 492 с
  6. Інноваційні технології навчання в сучасній школі: освітні технології // Інтернет ресурси