Як підвищити кваліфікацію
у центрі прогресивної освіти "Генезум"?
- збірник матеріалів
- публікація на сайті genezum.org безкоштовна
- заочна участь
- для закладів загальної середньої освіти
- для закладів дошкільної освіти
- Сертифікат - 5 год, 0.05/0.1 ЄКТС
- постійний доступ
- можна проходити у будь-який час
- дистанційне навчання
- для закладів загальної середньої освіти
- для закладів дошкільної освіти
- Сертифікат - 16/30 год, 0.5/1 ЄКТС
- безкоштовний перегляд
- інтерактив зі спікером
- онлайн формат
- для закладів загальної середньої освіти
- для закладів дошкільної освіти
- Сертифікат - 2 год, 0.06 ЄКТС
Погляд на сучасну початкову освіту має здійснюватися під кутом зору тих завдань (соціальних, педагогічних, психологічних), які постають сьогодні перед закладами загальної середньої освіти. У системі шкільної мовної освіти відбуваються особливо помітні зміни, які, безумовно, впливають і на її початковий етап. Відомо, що початкова школа має виконувати роль фундаменту, на якому будується вся система всебічного розвитку школярів. Метою нашої роботи є висвітлення шляхів формування у молодших школярів міцних навичок правильного, усвідомленого, виразного, відповідного за темпом читання, лічби, грамотного письма, культури усного і писемного мовлення, спілкування та поведінки.
Розв'язання цих завдань потребує зміни принципів побудови навчальних предметів, організації нового типу засвоєння знань, перебудови структури навчальної діяльності школярів, у тому числі й з української мови, яка відіграє провідну роль у їхньому навчанні та розвитку. Встановлено, що діти, які добре читають і пишуть, як правило, успішно оволодівають іншими предметами початкового курсу, добре засвоюють зміст середньої освіти, швидше набувають у подальшому професійних навичок. І навпаки, однією з головних причин слабкої успішності учнів, недостатнього інтелектуального розвитку, є незадовільна їхня підготовка з української мови.
Конструювання нового курсу української мови для чотирирічної початкової школи означало не просто його оновлення за допомогою внесення нових розділів, окремих мовних і мовленнєвих понять (хоча й це, безумовно, було важливим), а передбачало докорінну перебудову його змісту і структури, які мають бути спрямовані на досягнення тих головних цілей, що випливають із вимог, поставлених перед сучасною школою. [2, с. 9]
Відповідно до нових цілей і завдань, сформульованих щодо початкового курсу навчання української мови, постала необхідність виокремити сучасні підходи до формування навичок читання і письма.
Слід розпочати з аналізу змістовних ліній мовно-літературної галузі, однією з яких є «Читаємо». Це основна лінія реалізації читацьких компетентностей. Другою, не менш важливою, є лінія «Взаємодіємо письмово».
Змістова лінія «Читаємо» передбачає формування в учнів повноцінної навички читання, умінь самостійно вибирати й опрацьовувати літературні тексти різних видів, дитячі книжки, висловлювати своє ставлення до прочитаного, сприймати художній текст як засіб збагачення особистого емоційно-чуттєвого соціального досвіду, користуватися раціональними прийомами пошуку потрібної інформації в різних джерелах, працювати з інформацією в різних форматах, застосовувати її в навчально-пізнавальних, комунікативних ситуаціях, практичному досвіді.
В основі читання лежать синтетичні звукові дії, опосередковані буквами. Як бачимо з наведеного визначення, дитині, яка опановує вміння читати, доводиться виконувати розумові дії зі звуковою сферою мови — зливати у звукові комплекси (спочатку в склади, а потім і в слова) окремі звуки, позначені на письмі буквами. Тому в підготовчий (добукварний) період учитель повинен приділяти рівнозначну увагу вправлянням у звуковому аналізі і у звуковому синтезі.
На жаль, багаторічні спостереження свідчать, що в цей період навчання грамоти за звуковим аналітико-синтетичним методом учителі більше уваги приділяють звуковому аналізу, недооцінюючи вправляння дітей у звуковому синтезі, що й породжує з переходом до букварного періоду так звані «муки синтезу». [1, с. 31] З огляду на зазначене, основою початкового вміння читати в 1 класі мають стати синтетичні звукові вправи. Можна не сумніватися, що вміння школярів злити в одну артикуляційно-вимовну одиницю (склад) два-три звуки, сприйняті від учителя на слух у роздільному вимовлянні, позитивно позначиться на таких самих діях, коли учень розпочне читання. Це вміння успішно запобігатиме також побуквеному читанню, яке є досить помітним явищем у діях першокласників, яких у дошкільний період навчали читати за букво-складальним методом. Саме через це вони не опанували вміння синтезувати звуки у склади, тобто не навчилися звукового синтезу. Зважаючи на це, вчителям необхідно дібрати низку синтетичних звукових вправ, які доцільно пропонувати учням у добукварний період та на початку букварного.
Зауважимо, що в букварний період навчання грамоти синтетичні вправи виконуються у двох варіантах — суто звуковому та з опорою на букви, що вже є власне читанням. Синтетичні вправи, завдання в цікавій, логічно навантаженій формі слугують підготовкою до свідомого читання учнями слів, словосполучень, речень, текстів спочатку складами, із поступовим переходом до читання цілими словами. [2, с. 84]
Змістовна лінія «Взаємодіємо письмово» зауважує, що процес письма для першокласників складається з цілого ряду вмінь, кожне з яких вимагає спеціальних вправлянь. Цілями вчителя стає формування технічних навичок письма (уміння користуватися засобами письма, орієнтуватися на сторінці зошита у його розлінуванні); вироблення графічної навички (уміння правильно зображувати всі малі і великі літери українського алфавіту); закладання підґрунтя для набуття учнями початкових орфографічних навичок письма (уміння записувати слова без пропусків, заміни, переставляння і вставляння зайвих літер, вимова і написання яких не мають розбіжностей, з опорою на звуковий і звуко-буквений аналіз). Тому учитель має враховувати складність такого комплексу дій, які виконуються практично одночасно, і в попередній, добукварний, період кожній із них приділити належну окрему увагу. Це стосується передусім підготовчих графічних вправлянь та опанування звукового аналізу слів.
Як і у процесі оволодіння початковою навичкою читання, на уроках письма після засвоєння графічної форми нової літери основною одиницею навчальної діяльності має бути склад у формі злиття приголосного звука (твердого і м'якого) з різними голосними. Читання і письмо як два взаємопов'язаних види мовленнєвої діяльності у навчанні грамоти шестирічних дітей здійснюються в основному паралельно. При цьому спосіб записування слова здійснюється за тим самим алгоритмом, що й уповільнене його читання та промовляння. Таким чином, складовий принцип української графіки має лягти в основу вироблення графічної навички, що забезпечить не тільки розбірливе і каліграфічне, а й грамотне письмо.
Отже, формування у молодших школярів умінь переносити здобуті мовні знання і мовленнєві вміння має принципове значення, оскільки успіхи дітей в оволодінні всіма іншими предметами початкового циклу навчання значною мірою залежать саме від оволодіння навичками, що засвоюються під час роботи в межах мовної освіти.
Література
- Антипець В. П. Особливості формування початкової навички читання на методичних засадах К. Д. Ушинського / В. П. Антипець // Вісник Чернігівського державного педагогічного університету. Сер.: Педагогічні науки / Чернігів. нац. пед. ун-т ім. Т. Г. Шевченка. – Чернігів, 2010. – Вип. 79. – С. 30–32.
- Вашуленко М. С. Нова українська школа: методика навчання інтегрованого курсу «Українська мова» у -2 класах закладів загальної середньої освіти на засадах компетентнісного підходу : навч.-метод. посіб. / М. С. Вашуленко. – Київ : Видавничий дім «Освіта», 2019. – 192 с.