Як підвищити кваліфікацію
у центрі прогресивної освіти "Генезум"?

header
  • збірник матеріалів
  • публікація на сайті genezum.org безкоштовна
  • заочна участь
  • для закладів загальної середньої освіти
  • для закладів дошкільної освіти
  • Сертифікат - 5 год, 0.05/0.1 ЄКТС
ПЕРЕЙТИ
header
  • постійний доступ
  • можна проходити у будь-який час
  • дистанційне навчання
  • для закладів загальної середньої освіти
  • для закладів дошкільної освіти
  • Сертифікат - 16/30 год, 0.5/1 ЄКТС
ПЕРЕЙТИ
header
  • безкоштовний перегляд
  • інтерактив зі спікером
  • онлайн формат
  • для закладів загальної середньої освіти
  • для закладів дошкільної освіти
  • Сертифікат - 2 год, 0.06 ЄКТС
СКОРО

У більшості розвинених країн світу в період  становлення інформаційного суспільства вже давно утворений і функціонує глобальний інфопростір, який забезпечує інформаційну взаємодію людей, їх вільний доступ до світових інформаційних ресурсів та задоволення потреб людей у інформаційних послугах та продуктах. Сучасна людина може вирішити будь-яку проблему не виходячи з дому. За прогнозами фахівців, у XXI ст. в розвинутих країнах світу більшість працівників виконуватимуть свої виробничі й службові функції вдома.

Здобуття освіти за  умов створеного інформаційного середовища і наявності інтернету - рядове питання, яке не викликає великих проблем. Тисячі учнів та студентів по всьому світі долучені до онлайнового освітнього процесу. Вони мають змогу користуватися сучасним освітнім середовищем світових бібліотек, спілкуватися, проводити конференції тощо. Ніщо не стоїть на заваді отриманню дипломів провідних освітніх установ.

Одним із серйозних викликів сучасного світу стала пандемія коронавірусу і багато освітніх систем виявилися не готовими продовжувати повноцінний освітній процес в умовах ізоляції вчителя та учнів. Було оголошено про дистанційну форму навчання.

Вивчаючи практики зарубіжних освітніх закладів, можна зазначити, що школи в більшості країн світу, розуміючи тенденцію зростання епідемії, поступово переходять на e-learning (електронне навчання). Таке поняття часто тлумачиться, як синонім таких понять: дистанційне навчання, навчання з застосуванням комп'ютерів, мережеве навчання тощо.

Проблемам освіти з використанням електронних технологій, насамперед інтернету було приділено значну увагу багатьох дослідників, серед яких: Марк

Розенберг, Еллісон Роззетт, В. Ю. Биков, С. О. Семеріков, В. М. Кухаренко.

Експерти ЮНЕСКО вважають, що для відповідності кваліфікації працівників до рівня інформаційного суспільства, необхідне впровадження в освітній процес електронного навчання, що орієнтує учнів на новий стиль освіти та сприяє розвитку їх умінь та навичок для подальшого навчання протягом усього життя [5].

Наведемо декілька тлумачень поняття «електронне навчання».

Фахівці ЮНЕСКО вважають, що e-Learning – це навчання за допомогою Інтернет і мультимедіа [1, 4].

Еллісон Роззетт (Allison Rossett) визначає e-Learning так: Web-навчання (WBT) або електронне навчання, або онлайн навчання – це є підготовка кадрів, що знаходиться на сервері або на комп’ютері, який підключений до мережі Інтернет (World Wide Web) [2].

За В. Ю. Биковим, електронне дистанційне навчання — це різновид дистанційного навчання, за яким учасники і організатори навчального процесу здійснюють переважно індивідуалізовану взаємодію як асинхронно, так і синхронно у часі, переважно і принципово використовуючи електронні транспортні системи доставки засобів навчання та інших інформаційних об’єктів, комп’ютерні мережі Інтернет/Інтранет, медіа навчальні засоби та інформаційно-комунікаційні технології [3].

Як же сучасному вчителю-предметнику використати електронне навчання у своїй педагогічній діяльності? Одним із варіантів може бути використання онлайн платформ для дистанційної та змішаної освіти.

В переважній більшості такі освітні ресурси повинні мати офіційний гриф Міністерства освіти і науки України та відповідати всім стандартам шкільної програми. Як правило, розробники дбають про форму навчання – заняття побудовані в інтерактивній формі, що дозволяє учням засвоювати навчальний матеріал більш ефективно.

Процес вивчення української мови онлайн може бути не менш захопливим, ніж живе спілкування. Серед навчальних інструментів учителя велика кількість освітніх інтернет-ресурсів, які можна використати з різною метою. Можна використати як вже готові освітні платформи, так і окремі освітні ресурси.

Майже всі онлайн платформи мають велику бібліотеку навчальних матеріалів. Бібліотека постійно поповнюється новими розробками інших педагогів. Серед бібліотечного контенту не тільки конспекти уроків за шкільною програмою, а й відеоуроки, презентації. Всі ці джерела найчастіше використовують при опрацюванні теоретичного матеріалу певної теми. Значна частина бібліотечного фонду містить навчальний матеріал для підготовки до зовнішнього незалежного оцінювання. Серед онлайнових продуктів, якими найбільше користуються вчителі та учні, можна виділити освітні проекти «На урок» та «Є – мова». Їхньою перевагою є те, що ними можна користуватися як комплексно, так вибірково, учителю не потрібно шукати відеоуроки, розробляти таблиці, вигадувати приклади виконання вправ тощо.

Одним із ефективних способів навчальної взаємодії вчителя та учнів є онлайн-тести. Тестування найчастіше використовують для перевірки контролю знань, це може бути домашнє завдання - перевірка засвоєння теми окремого уроку, контрольна робота – тематична перевірка, узагальнення та систематизація вивченого та інше. Дуже зручний інструмент, який на персональну сторінку вчителя викладе результати тестування учнів з оцінкою, а вчитель матиме змогу проаналізувати чи всі учні впоралися із завданням, на які питання допустилися  помилок. Важливим моментом є те, що для цього учню необхідно отримати лише код-доступ до сторінки певного сайту і знати кінцевий термін виконання завдання. Цікавим  є проведення онлайн-тестування в режимі реального часу, але такий вид діяльності вимагає від учасників одночасного включення в роботу і обмеження в часі виконання завдання. Учитель може використати такий тест як під час уроку (при наявності комп’ютерів чи гаджетів, під’єднаних до мережі інтернет) для перевірки засвоєння опрацьованого матеріалу, так і дистанційно, попередивши мінімально можливість списування.

Кожен вчитель використає у своїй роботі та порадить своїм учням офіційний сайт української мови, на якому є правила правопису, пунктуації, правильних наголосів, а також словник синонімів. Інтернет-платформа «Словотвір», дасть можливість знайти українські переклади запозичених слів. Онлайн-ресурс LanguageTool допоможе перевірити граматику та пунктуацію в українських текстах. Лінгвістичний портал «Мова.info» пропонує правила правопису і добірки словників. Тренажер із правопису української мови пропонує онлайн-вправи з усіх розділів мовознавства. Перед завданнями можна ознайомитися з правилами. Жодних тестів, усі відповіді треба ставити самостійно: розділові знаки в реченнях чи дефіс у словах. Тож вгадати не вдасться. Телевізійний проект від телеканалу «UA:Перший» «Лайфхаки українською», доступний на каналі у сервісі YouTube.

Щоб зробити вивчення мови більш цікавим пропонуються додатки: R.I.D. та Mova (ігрові програми  з рівнями, ілюстрованими правилами тощо), для популяризації мови пропонуються сторінки у соціальних мережах, зокрема у Facebook «Переходь на українську», «Слова, що нас збагачують» та інші. Це неповний перелік того, що вчитель може використати у своїй роботі, маючи потребу та бажання.

Отже, організувати дистанційне навчання в змозі кожен учитель, це не потребує особливих вмінь, лише професійні навички викладання предмета та бажання зацікавлювати учнів новизною навчання.

Переваг онлайн-навчання можна привести багато: зростання інтересу учнів до нового цікавого методу навчання, економія ресурсів всіх учасників навчального процесу, автоматизація контролю виконання завдань тощо, тому наведемо лише кілька з них:

-  навчання будь-де та будь-коли, зручність – все що потрібно, щоб розпочати – бажання та доступ до інтернету;

-  доступність навчальних матеріалів - учень отримує усі необхідні матеріали та має змогу повернутися до них у будь-який момент, зникає проблема нестачі чи відсутності підручників та методичних посібників;

- зворотній зв'язок - учень завжди має онлайн зв'язок з учителем, який контролює виконання завдань та допомагає у їх розв'язанні;

- зручність для вчителя - педагоги, що займаються педагогічною діяльністю дистанційно, можуть приділяти увагу більшій кількості учнів і працювати більш ефективно, витрачаючи менше часу та зусиль.

- радість батькам - завдяки гейміфікації, інтерактивним урокам та контролю зі сторони вчителя - дитина поринає в процес вивчення матеріалу дуже швидко та з величезним інтересом.

Науковий прогрес рухається із шаленою швидкістю, прогресивні країни світу поступово діджиталізуються, тому і сучасному вчителеві потрібно оновлюватися та рухатися вперед. Діти сьогодні зростають у цифровому світі і для них цілком природним є цифрове середовище, яке вони використовують для отримання та обміну інформацією.

Література

  1. Bates T. National strategies for e-learning in post-secondary education and training / Bates Tony – UNESCO, 2001. – 132 p.
  2. Defining eLearning / Performance, Learning, Leadership, & Knowledge Site. [Electronic resource] . – Mode of access : http://www.nwlink.com/~donclark/ hrd/elearning/define.html.
  3. Education World: Educators Battle Over Calculator Use [Electronic resource] // Education World. – Mode of access : http://www.educationworld.com/ a_curr/curr072.shtml
  4. Trenholm S. Long-Term Experiences in Mathematics E-Learning in Europe and the USA / Sven Trenholm, Angel A. Juan, Jorge Simosa, Amilcar Oliveira, Teresa Oliveira // Teaching Mathematics Online: Emergent Technologies and Methodologies – USA: Information Science Reference, 2012. – P.238-257.
  5. Семеріков С. О. Теоретико-методичні основи фундаменталізації навчання інформатичних дисциплін у вищих навчальних закладах : дис. ... д-ра пед. наук : 13.00.02 – теорія та методика навчання (інформатика) / Семеріков Сергій Олексійович ; Національний педагогічний ун-т ім. М. П. Драгоманова. – К., 2009. – 536 с.