Як підвищити кваліфікацію
у центрі прогресивної освіти "Генезум"?

header
  • збірник матеріалів
  • публікація на сайті genezum.org безкоштовна
  • заочна участь
  • для закладів загальної середньої освіти
  • для закладів дошкільної освіти
  • Сертифікат - 5 год, 0.05/0.1 ЄКТС
ПЕРЕЙТИ
header
  • постійний доступ
  • можна проходити у будь-який час
  • дистанційне навчання
  • для закладів загальної середньої освіти
  • для закладів дошкільної освіти
  • Сертифікат - 16/30 год, 0.5/1 ЄКТС
ПЕРЕЙТИ
header
  • безкоштовний перегляд
  • інтерактив зі спікером
  • онлайн формат
  • для закладів загальної середньої освіти
  • для закладів дошкільної освіти
  • Сертифікат - 2 год, 0.06 ЄКТС
СКОРО

Актуальність досвіду. Використання в освітньому процесі Google сервісів, інтерактивних модулів, соціальних мереж та соціальних сервісів сприяє засвоєнню таких важливих навичок, як логічне та критичне мислення, об’єктивність під час оцінювання та індивідуалізація навчання. Нові сервіси радикально спростили процес створення матеріалів та публікації їх у мережі. Тепер кожен може не тільки отримати доступ до цифрових колекцій, а й взяти участь у формуванні власного матеріалу.

Мета досвіду – пропагувати використання в освітньому процесі Google сервісів та інтерактивних модулів для активізації навчальної діяльності, здобувачів освіти, на уроках фізики

Основні завдання досвіду:

  • ознайомити вчителів з Google сервісами та інтерактивними модулями;
  • допомогти у формуванні вміння організовувати інтерактивні форми контролю знань, вмінь та навичок, електронних підручників, конспектів, завдань на практичні та лабораторні заняття та залучати до цього процесу учнів.

Алгоритм реалізації досвіду

  • ознайомити з деякими сервісами Google( Google Form);
  • створення вікторин, тестів та гри в програмі Kahoot;
  • створення вікторин, тестів та гри в програмі Triventy
  • робота з онлайновим сервісом org

Практичне значення досвіду: матеріали рекомендуються вчителям-предметникам для проведення ефективних уроків із використання засобів ІКТ

Використання Google сервісів для активізації навчальної діяльності

Учитель більше не є єдиним джерелом інформації, тому його роль змінюється. Інтернет дає дітям доступ до безкінечної кількості джерел, які потрібно вміти знайти і критично аналізувати та перевіряти.

Сьогодні вчитель повинен вміти використовувати такі педагогічні та інформаційно-комунікаційні технології,  які сприяли б розвитку в учнів навчально-пізнавальної активності, самостійності, а також формуванню та розвитку ключових компетентностей. 

Удосконалення, впровадження нових можливостей у сучасні мобільні пристрої, зокрема смартфони, дає нам можливість вважати «розумні мобільні телефони» не лише і не стільки засобами зв’язку, як потужними інтерактивними мультимедійними технічними засобами. Звичайно, смартфони, як і планшети, електронні книжки можуть застосовуватися у навчанні і мають великий потенціал до того аби стати найрозповсюдженішими засобами дистанційного навчання. Вони зручні переважно тим, що дозволяють зробити освітній процес незалежним, автономним.

В той же час, мобільне навчання підтримує можливість проводити тестування, перевірку знань учнів у реальному часі.

Застосування різних додатків сприяє персоналізації освітнього процесу. Викладач не може приділяти кожному учневі по півгодини на кожному уроці, але може бачити прогрес за допомогою аналізу даних, які збирають програми і додатки. 

Використання смартфонів на уроках фізики дозволяє успішно реалізувати  інформаційно-цифрову компетентність. Важливим є, що кожен учень може виконувати відповідні завдання прикладного характеру з використанням смартфонів не тільки під час уроків, але й виконуючи навчальні проекти та самостійні дослідження в позаурочний час. Використання інформаційних технологій дає змогу активізувати навчально­-пізнавальну, дослідницьку діяльність учнів, посилити самостійність в опануванні компетенціями, викликати інтерес до навчання фізики.

Для проведення тестування, перевірку знань учнів у реальному часі широко використовують сервіси Google. Для роботи, кожен користувач створює свій профіль  на сайті https://www.google.com.ua/, для подальшої роботи приєднується до групи за інтересами або створює власну групу, наприклад клас.  Даний сервіс дає вчителеві можливість швидкого викладення в групі домашніх завдань, онлайн-тестів, електронних підручників, конспектів, завдань на практичні та лабораторні заняття; координувати навчальну діяльність учнів під час роботи над проектами; викладати результати навчальної діяльності учнів на власних сторінках у групі та організовувати їх обговорення.

Google Диск - єдиний простір для зберігання файлів і роботи з ними. Він дозволяє працювати над документами одночасно з іншими користувачами. Досить зручно в сервісі Google Диск створювати документи, презентації, таблиці, але для оцінювання та контролю самостійної роботи учнів найкращим варіантом буде використання Google Form. 

Перевірка знань, умінь і навичок учнів – досить складний етап процесу навчання. Складний і для вчителя і для здобувачів освіти. Для вчителя він складний у теоретичному, методичному і організаційному планах, а для учнів – у психологічному. Дещо покращує цю ситуацію використання тестів на  уроках. Метою таких тестів є перевірка того, як учні розуміють матеріал певного розділу фізики. Характерними особливостями тестів є:

-    методика проведення перевірки знань і вмінь;
-    методика підбору завдань.

Підбір завдань з урахуванням репродуктивності та взаємозв’язку з іншими розділами фізики дає змогу не лише перевірити знання, а й закріпити їх, побачити їх взаємодоповнюваність окремих розділів. У завдання закладена ідея універсальності тесту, тобто вони вимагають знань не лише поточного матеріалу, а й кмітливості.

Створення тестів з фізики з використанням Google Form:

  1. Тести з фізики 11 клас. Розділ 1. Електричне поле та струм. https://bit.ly/33RD9fK
  2. Тести з фізики 11 клас. Розділ 3. Коливання та хвилі

https://bit.ly/2r1OPhG

Розв’язання  кросвордів ефективно після вивчення розділу курсу фізики (в цьому випадку використовуються кросворди по основних темах курсу фізики середньої школи) і при узагальненні навчального матеріалу об'ємних розділів.

  • 11 клас Кросворд з ключовим словом

https://bit.ly/2QnS7q0

Зручність використання даної форми полягає в тому, що вчитель може скласти не тільки тестові завдання, а й кросворди, контрольні роботи, ребуси, загадки при цьому дуже швидко переглянути відповіді учнів поіменно із зазначенням дати і часу, коли дана форма опрацьовувалася.

  • 9 клас Контрольна робота з теми «Електричний струм. Сила струму. Напруга. Опір провідників». ВАРІАНТ №1

https://bit.ly/32NHgbq

  • 9 клас Контрольна робота з теми «Електричний струм. Сила струму. Напруга. Опір провідників». ВАРІАНТ №2

https://bit.ly/2QqcNOg

Kahoot

Дуже часто вчитель задає собі питання: «Як активізувати діяльність учнів на уроці». Під час пошуку на просторах безкрайнього Інтернету звернула увагу на статью Kahoot –  програма для створення вікторин, дидактичних ігор та  тестів. Виявилось, что цей сервіс может стати незамінним інструментом для оцінювання знань учнів в ігровій формі.  Kahoot –  це порівняно новий сервіс для створення онлайн вікторин, тестів і опитувань. Ця  програма може ефективно використовуватися і в  дидактичних цілях.

Для работи з Kahoot учителю потрібен комп’ютер і інтерактивна дошка або телевізор, а учням (кожному) потрібен планшет, ноутбук, смартфон, тобто будь-який засіб, що має доступ до Інтернету.

Учитель створює акаунт в Kahoot.get, створює завдання,  зберігає їх в особистому кабінеті. Потім на уроці заходить в свій акаунт, вибирає потрібну вікторину або тест і натискає грати. На дошці з’являється  PIN-код для входу в гру.  Діти заходять на сайт kahoot.it, набирають PIN-код, натискають Enter і все! Гра розпочалась. Учні оцінюються по двом параметрам відразу: пошук вірної відповіді і швидкість відповіді. Хочу відмітити, що в бібліотеці Kahoot  велика кількість вже підготовлених  вікторин і тестів в загальному доступі, які можна копіювати собі в особистий кабінет і змінювати під себе та своїх учнів.

Створені  в Kahoot завдання дозволяють  включати в них фотографії  і навіть відеофрагменти. Швидкість виконання вікторин, тестів може регулювати вчитель під час їх створення. При бажанні,  можна ввести бали за відповіді на поставлені питання. Використання  даного сервісу може бути хорошим способом оригінального  отримання зворотнього зв’язку з учнями.

За допомогою цієї програми розробила вікторини з фізики для 11 класу та інформатики для 5-го класу. https://create.kahoot.it/kahoots/my-kahoots

Triventy

Ігрова навчальна платформа, на якій можна записати вікторину або відкрити готову з бібліотеки і провести в класі. Вікторину можна відкрити на великому екрані, наприклад, як презентацію. Учні будуть бачити на екрані коротке посилання (наприклад, 'triv.in/123'), за яким можна долучитися до вікторини з будь-якого пристрою, на якому є браузер та інтернет. Результати всіх учасників виводяться на великий екран. 

Для работи з Triventy учителю потрібен комп’ютер і інтерактивна дошка або телевізор, а учням (кожному) потрібен планшет, ноутбук, смартфон, тобто будь-який засіб, що має доступ до Інтернету.

Учитель створює акант на  http://www.triventy.com/, створює завдання,  зберігає їх в особистому кабінеті. Потім на уроці заходить в свій акант, вибирає потрібну вікторину або тест і натискає грати. На дошці з’являється  PIN-код для входу в гру. 

Діти на смартфонах чи планшетах у вікні браузера задають  triv.in, вводять  PIN-код, можна скористатися і QR – кодом. Дочекаємось реєстрації учнів і натискають Star  і все! Гра розпочалась. Учні оцінюються по двом параметрам відразу: пошук вірної відповіді і швидкість відповіді. Хочу відмітити, що в бібліотеці Triventy велика кількість вже підготовлених  вікторин і тестів в загальному доступі, які можна копіювати собі в особистий кабінет і змінювати під себе та своїх учнів.

Вікторина 8 клас Електричний заряд. Електричне поле. Електричний струм http://www.triventy.com/my/games

Доступ до вікторини http://triv.in/122181

LearningApps.org

LearningApps.org - онлайновий сервіс, який дозволяє створювати інтерактивні вправи. Їх можна використовувати в роботі з інтерактивною дошкою, або як індивідуальні вправи для учнів. 

LearningApps.org - це додаток для підтримки навчального процесу за допомогою інтерактивних модулів (додатків, вправ). Даний онлайн-сервіс дозволяє створювати такі модулі, зберігати і використовувати їх, забезпечувати вільний обмін ними між педагогами, організовувати роботу учнів (в тому числі, і по створенню нових модулів).

На сайті http://learningapps.org доступна велика база завдань, розроблених учителями з різних країн для усіх предметів шкільної програми. Кожен із ресурсів можна використати на своєму уроці, змінити під власні потреби, розробити схожий чи зовсім інший навчальний модуль.

Вправи на сайті подаються у зручному візуальному режимі сітки зображень, навівши на які вказівник миші можна побачити тип вправи та її рейтинг на сайті. Клацнувши на зображенні значка вправи, відбувається перехід у режим її виконання.  Після виконання вправи потрібно клацнути напис Перевірити рішення: відповіді буде перевірено і вказано на можливі помилки. Далі можна внести виправлення і знову перевірити рішення.

Мої класи:https://learningapps.org/myapps.php

Розробки власних інтерактивних вправ з фізики https://learningapps.org/myapps.php?displayfolder=1156816

Висновки

Отже, на сучасному етапі розвитку шкільної освіти проблема застосування комп’ютерних технологій та онлайнових сервісних програм на уроках фізики  набуває дуже широкого значення. Комп’ютер з мультимедіа в руках учителя стає дуже ефективним технічним засобом навчання. Одночасно впливаючи на зоровий та слуховий аналізатори він оперативно відповідає на дії користувача, підтримуючи справжній зворотний зв'язок, тобто працює в інтерактивному режимі. Все це дозволяє:

  • вивести сучасний урок на якісно новий рівень;
  • підвищувати статус вчителя;
  • впроваджувати в навчальний процес інформаційні технології;
  • розширювати можливості ілюстративного супроводу уроку
  • використовувати різні форми навчання та види діяльності в межах одного уроку;
  • ефективно організовувати контроль знань, вмінь та навичок учнів;
  • полегшувати та вдосконалювати розробку творчих робіт, проектів, рефератів.

Проведення уроків при комплексному застосуванні традиційних та мультимедійних технологій забезпечує набуття учнями не тільки глибоких та міцних знань, а й вміння розвивати інтелектуальні, творчі здібності, самостійно набувати нових знань та працювати з різними джерелами інформації.

Тому слід відзначити позитивні моменти використання мультимедійних засобів:

  • яскраві образи надовго запам’ятовуються;
  • відтворення фізичних процесів;
  • керування відображеними на екрані моделями різних об’єктів, явищ, процесів;
  • автоматичний контроль (самоконтроль) результатів навчальної діяльності, тестування.

Хочеться зауважити, що інформаційно-комп’ютерні технології – це досить потужні механізми, які мають багато можливостей. Але вони не заміняють викладача, а можуть бути тільки інструментом у руках викладача, тому настав час озброїти вчителя новим інструментом і результат негайно позначиться на наступних поколіннях.

Література

  1.  Використання інформаційних технологій на уроках фізики // Бібліотека журналу „Фізика в школах України”. – К. :Основа, 2007. – 200 с.
  2. Савгира С. М. Використання ІКТ на уроках фізики /С.М. Савгира // Фізика в школах України. –2010. – №18. – С. 40.
  3. Соловйова О.Ю. Використання комп’ютерних технологій у курсі фізики / О.Ю. Соловйова // Фізика в школах України. – 2009. – №3. – С. 20.
  4. Блог вчителя інформатики та фізики Красюк Н.А. [Електронний ресурс] – Режим доступу до ресурсу: www.blogger.com/?tab=oj.
  5. Онлайновий сервіс Kahoot [Електронний ресурс] – Режим доступу до ресурсу: https://create.kahoot.it.
  6. Онлайновий сервіс LearningApps.org [Електронний ресурс] – Режим доступу до ресурсу: https://learningapps.org/login.php.
  7. Онлайновий сервіс Triventy [Електронний ресурс] – Режим доступу до ресурсу: http://www.triventy.com/my/games.