Як підвищити кваліфікацію
у центрі прогресивної освіти "Генезум"?

header
  • збірник матеріалів
  • публікація на сайті genezum.org безкоштовна
  • заочна участь
  • для закладів загальної середньої освіти
  • для закладів дошкільної освіти
  • Сертифікат - 5 год, 0.05/0.1 ЄКТС
ПЕРЕЙТИ
header
  • постійний доступ
  • можна проходити у будь-який час
  • дистанційне навчання
  • для закладів загальної середньої освіти
  • для закладів дошкільної освіти
  • Сертифікат - 16/30 год, 0.5/1 ЄКТС
ПЕРЕЙТИ
header
  • безкоштовний перегляд
  • інтерактив зі спікером
  • онлайн формат
  • для закладів загальної середньої освіти
  • для закладів дошкільної освіти
  • Сертифікат - 2 год, 0.06 ЄКТС
СКОРО

Дитяча рука – на перший погляд, звичайна: пухленька долонька, маленькі пальчики, а насправді, це чарівний «пульт», яким можна управляти. Наші пальці мають велику кількість рецепторів, які надсилають імпульси до центральної нервової системи людини.

На кистях рук є чимало акупунктурних точок, масажуючи які можна впливати на внутрішні органи, що рефлекторно з ними поєднані. Так, східні медики встановили, що масаж великого пальця підвищує функціональну активність головного мозку, масаж вказівного пальця позитивно впливає на стан шлунку, середнього – на кишечник, безіменного – на печінку і нирки, мізинця – на серце.

І від того, як дорослі будуть приділяти увагу розвитку дрібної моторики у дитини, залежить її емоційний та інтелектуальний розвиток, готовність до шкільного навчання. Тому, це питання було та залишається дуже актуальним в наш час.

Відмічено, що дитина, в якої добре розвинена дрібна моторика, вміє логічно мислити, у неї достатньо розвинуті пам'ять, увага, зв’язне мовлення. Недостатній розвиток зорового сприймання, уваги, та, зокрема дрібної моторики призводить до ряду проблем і виникнення негативного ставлення до навчання.

Саме тому, робота з розвитку дрібної моторики повинна починатися задовго до вступу в школу – із самого раннього віку. По-перше, звертайте увагу на опанування дитиною простими, але в той же час життєво важливими вміннями – тримати чашку, ложку, олівці, вмиватися. Наприклад, якщо чотирирічний малюк не вміє доносити в пригорщі воду до обличчя – це означає, що у нього відстає у розвитку дрібна мускулатура.

Рівень розвитку мовлення прямо залежить від ступеню сформованості тонких рухів пальців рук. Зазвичай, якщо рухи пальців розвинені відповідно до віку, то й мовленнєвий розвиток – у межах вікової норми. Якщо ж розвиток рухів пальців відстає, то затримується і розвиток моторної сторони мовлення, хоча загальна моторика при цьому може відповідати нормі. На жаль, не всі батьки знають про таку взаємозалежність, а тому часто втрачають можливість вчасно допомогти дитині уникнути проблем у мовленнєвому розвитку.

Багато батьків розуміють необхідність розвитку малюка від народження і з великим інтересом займаються з дітьми. Але щоб заняття були ефективними, а малюк отримував від них задоволення, вони завжди мають бути цікавими, веселими і обов'язково відповідати віку малюка.

Кожному з нас доводилося зустрічати дітей чотирьох – п'яти років, які тримають ложку в кулаці, не вміють правильно тримати пензлик чи олівець, користуватися ножицями, не можуть застебнути ґудзики, зашнурувати черевики, зав'язати шарф тощо.

Деяким батькам простіше посадити дитину за комп'ютер, включивши повнометражний мультфільм або поставити гру на телефоні на годинку, щоб дитина не відволікала від розмов по телефону з подругою або інших дорослих справ. Лише деякі батьки визнають той факт, що їм важко спокійно чекати, поки їхня дитина самостійно зашнурує черевики, застебне всі маленькі ґудзики на сорочці, доїсть кашу тощо. Тому вони купують замість черевиків зі шнурками черевики на липучках, замість сорочки – светр на блискавці, самі годують дитину, щоб звільнити час для інших справ. Мало хто з батьків замислюється над тим, що така економія часу позбавляє їхню дитину змоги розвивати рухи пальців рук, а отже, і поліпшувати якість мовлення.[2].

Розвитку дрібної моторики та м'язового тонусу руки сприяють народні дитячі ігри, забавлянки «Ладушки, ла-дусі», «Сорока-ворона», «Куй, куй чобіток» та інші. Їх значення досі недостатньо осмислено дорослими.

Чудовий оздоровчий і тонізуючий вплив на організм людини має перекочування між долонями шестигранного олівця, катання долонькою олівців, кульок по столу чи іншій поверхні.

Одним з улюблених занять дітей раннього віку є  малювання (штрихування в різних напрямах з різною силою натиску, розмальовки, обведення контуру, малювання за опорними точками, домальовування). Сміливо запроваджуйте нетрадиційні техніки: Нотан (малювання ножицями), аерографія, малювання пальчиками, ватними паличками, набризком, рідким солоним кольоровим тістом [3].

Ефективно стимулює розвиток дрібної моторики й ліплення. Пропонуйте дітям для ліплення глину, солоне тісто, спеціальну масу для моделювання, яка не лише має м'яку, пластичну консистенцію, а й безпечна для малюка у випадку, якщо він вирішить спробувати її на смак. Вчіть дітей сплющувати долонькою або кулачком шматочок тіста (масу для моделювання), відщипувати по маленькому шматочку від великого шматка. Заохочуйте дитину допомагати вам на кухні. Наприклад, зліпити разом вареники чи печиво. Дозвольте малюкові запускати рученята у приготовлене вами тісто для пиріжків. Це принесе радість йому і одночасно ознайомить з властивостями нових для нього матеріалів. Для дитини раннього віку це не лише заняття, що розвиває тактильну чутливість, фантазію, а й ефективне тренування для пальчиків.

Нормалізувати тонус також допомагають ігри з гарячою та холодною водою, масажними колючими м'ячами, а також пальчикова гімнастика. Пальчикові ігри виконують разом з дитиною в повільному темпі і повторюють кілька разів [4].

Плескання в долоні тихо і голосно в різному темпі. Можна барабанити, постукувати всіма пальцями обох рук по столу.

Цікавими та дуже корисними для малюка будуть перебирання крупи та гороху, сортування квасолі за кольором, ґудзиків за величиною або за кількістю дірочок у них, розкладання у тарілки різні за формою макаронні вироби, за величиною камінці, каштани, жолуді, листочки.

При складанні різноманітних ігор - мозаїк покращується дрібна моторика рук, розвиваються кмітливість і творчі здібності.

Всілякі ігри з шнурівкою також чудово вирішують це питання, до того ж завдяки їм малюк чудово оволодіває практичною навичкою шнурування взуття. Найпростішу гру - шнурівку можна зробити самому. Візьміть картон, виріжте з нього знайомий для дитини об’єкт (сонечко, восьминіжок, яблуко, їжачка тощо) та зробіть по контуру отвори. В ці отвори дитина має просовувати шнурочки. Також можна “пришнурувати” один об’єкт до іншого (наприклад, їжачок несе яблуко).

З великим захопленням діти сприймають ігри з ґудзиками та намистинками. Нанизування на нитку намистинок, застібання ґудзиків, перебирання пальцями намиста – прості й корисні вправи для розвитку дрібної моторики рук. Можна нашити на одну тканину ґудзики різних розмірів, а на іншу – різні петельки. Дитина, застібаючи ґудзики, тренуватиме пальчики, одночасно засвоюючи поняття “великий”, “маленький”.

Збирання яскравих малюнків - пазлів в одне ціле розвиває увагу, кмітливість, зір і дрібну моторику рук.

Одним із дієвих засобів розвитку дрібної моторики є конструктор LEGO. Він простий і практичний інструмент, відкрита система, що дає дитині змогу робити перші відкриття, досліджувати, експериментувати, пізнавати світ і себе в ньому, творити та імпровізувати досхочу [1, с. 7]. Запропонуйте дитині спочатку набрати в трубочку або піпетку води, а потім капнути крапельки води так, щоб заповнити отвори в пупиришках LEGO® водичкою. У процесі такої гри ваш малюк познайомитися з деякими фізичними властивостями, тренуватиме моторику рук, спритність і координацію.

Використовуйте для ігор з дитиною  прищіпки. Їх можна чіпляти до картонних кружечків чи інших предметів. Це розвиває дрібну моторику трьох основних пальців руки: великого, вказівного й середнього.

Особливо подобаються малюкам різноманітні ігри з піском та водою.

Цікавим знаряддям для тренування тонких рухів пальців рук є звичайна кухона решітка. Вставте в неї різні за кольором та шириною стрічки. Можна придумати цілу купу завдань для маленького винахідника!

Здається, що батьки, які не можуть дозволити своїм дітям дорогі іграшки, щось втрачають в освіті дитини. А ті, які можуть дозволити собі найдорожчі принади, думають, що вони можуть стати панацеєю для найефективнішого розвитку. Однак креативність дитини, зазвичай, стимулюється найдешевшими іграшками (дерев’яні ложки, конструктори, м’ячики, пазли, воскові олівці, коробочки та загалом речі щоденного вжитку, які тільки можна знайти вдома). Також варто пам’ятати, що розвитку дитини сприяє підтримка дорослих, які читають, спостерігають, розмовляють, слухають та грають нарівні зі своїми дітьми [5].

Таким чином, використання на практиці запропонованих ігор та вправ допоможе дошкільнику розвинути дрібні м’язи рук, підготує до опанування навичок письма та стимулюватиме його мовленнєвий розвиток. Крім того, ці нескладні завдання впливатимуть на покращення пам’яті, розумових здібностей, знижуть емоційне напруження, розвинуть координацію рухів, силу та спритність рук, і, як наслідок, мовлення вашої дитини.

 Література

  1. Програма розвитку дитини від 2 до 6 років та методичні рекомендації «Безмежний світ гри з LEGO®» /О.Ю. Рома, В.Ю. Близнюк, О.П. Борук. – the LEGO® Foundation, 2016. – 140 c.

Інформаційні ресурси:

  1. Батькам про значення розвитку дрібної моторики рук.  інтернет  ресурс.  http://dnz4.kupyansk.info/info/page/8159
  2. Технологічний парк художньо-педагогічних ідей. Нова українська школа. URL: https://tpark.jimdofree.com/
  3. Гра в життi дитини. інтернет  ресурс. http://lastivka-vin.dytsadok.org.ua/gra-v-zhitti-ditini-17-04-02-23-06-2018/
  4. https://osvitoria.media/experience/dozvolte-yim-pogratysya-yak-gra-spryyaye-rozvytku-ditej-i-doroslyh/