Як підвищити кваліфікацію
у центрі прогресивної освіти "Генезум"?
- збірник матеріалів
- публікація на сайті genezum.org безкоштовна
- заочна участь
- для закладів загальної середньої освіти
- для закладів дошкільної освіти
- Сертифікат - 5 год, 0.05/0.1 ЄКТС
- постійний доступ
- можна проходити у будь-який час
- дистанційне навчання
- для закладів загальної середньої освіти
- для закладів дошкільної освіти
- Сертифікат - 16/30 год, 0.5/1 ЄКТС
- безкоштовний перегляд
- інтерактив зі спікером
- онлайн формат
- для закладів загальної середньої освіти
- для закладів дошкільної освіти
- Сертифікат - 2 год, 0.06 ЄКТС
В даний час одним із пріоритетних завдань, що стоять перед педагогами, є збереження і зміцнення здоров'я дітей, координація їх всебічного фізичного та психічного розвитку, реалізація потенційних розумових і рухових можливостей.
Дошкільний вік – самий сприятливий період для залучення дитини до здорового способу життя, формування звичок бути здоровими, гарними, міцними. Саме в ці роки закладаються основи здоров'я, гармонійного розумового, морального і фізичного розвитку дитини, формується особистість людини. У цей період дитина інтенсивно росте і розвивається, рухи стають її потребою.
Рух — це життя, ритміка — це краса, а танець — це політ натхнення і душі, тому я вважаю, що необхідно викликати у дітей прагнення проводити своє життя в русі, займатися ритмікою, танцями; виховувати в них почуття прекрасного.
В 90-х роках з’являються такі інноваційні напрями, як ритмопластика, танцювально-ігрова гімнастика «Са-Фі-Дансе», авторами якої є Ж.Є. Фірільова, О.Г. Сайкіна. Танцювально-ігрова гімнастика «Са-Фі-Дансе» – це оздоровча аеробіка на основі ігрового методу проведення занять. Так, в танцювально-ритмічну гімнастику входять розділи: ігроритміка, ігрогімнастіка і ігротанець. Нетрадиційні види вправ представлені ігропластикою, пальчиковою гімнастикою, ігровим самомасажем, музично-рухливими іграми та іграми-подорожами. Розділ креативної гімнастики включає: музично-творчі ігри та спеціальні завдання. Ігровий метод надає освітньо-виховному процесі привабливу форму, полегшує процес запам'ятовування і освоєння вправ, підвищує емоційний фон занять, сприяє розвитку мислення, уяви та творчих здібностей дитини.
Ігроритміка є основою розвитку відчуття ритму та рухових здібностей дітей. Ці вправи допомагають вільно, красиво і скоординовано виконувати рухи під музику, відповідно до її структурних особливостей, характеру, ритму, темпу тощо.
Ігрогімнастика сприяє формуванню різних видів рухів, умінь, оволодіваючи якими діти набувають навичок, необхідних для подальшої роботи. Містить стройові, загальнорозвивальні й акробатичні вправи: вправи на розслаблення м'язів; дихальні; на зміцнення постави.
Ігротанці допомагають формувати у вихованців танцювальні рухи, що сприяє підвищенню їхньої загальної культури. Включають: елементи хореографічних вправ; танцювальні кроки; танці (народні, сучасні, ритмічні).
Танцювально-ритмічна гімнастика - спеціальні образно-танцювальні композиції та комплекси вправ: «Великий олень», «Я танцюю», «Зарядка», «Іванко-пастух». Кожна з композицій має завершений сюжет.
Музично-рухливі ігри - це прийоми імітації, наслідування, образні порівняння, рольові ситуації, змагання тощо. («Відгадай, чий голосок», «Совонька», «Чапля і жаби» тощо).
Ігри-подорожі допомагають закріпити в дітей набуті раніше вміння та навички. («На лісовій галявині», «Космонавти», «Морські навчання» та ін.)
Ігропластика – нетрадиційна методика розвитку м’язової сили і пластики. Вправи дають можливість вільно виражати свої емоції, маючи при цьому відкритість і внутрішню свободу.
Нетрадиційні види вправ:
Ігровий самомасаж – основа загартування і оздоровлення дитячого організму.
Пальчикова гімнастика – для розвитку дрібної моторики і координації рухів рук.
Креативна гімнастика - музично-творчі ігри і спеціальні завдання – цілеспрямована робота на використання творчих ігор, які спрямовані на розвиток уяви і творчої ініціативи.
Саме танцювально-ігрової гімнастики «Са-Фі-Дансе», яку я активно впроваджую в освітньо-виховний процес, спрямована на всебічний, гармонійний розвиток дітей дошкільного віку. Завдяки впровадженні на заняттях цих елементів створюються сприятливі можливості для розвитку пізнавальної активності дітей, їх мислення і вільного самовираження.
Вона сприяє формуванню постави, розвитку опорно-рухового апарату, розвитку серцево-судинної та нервової систем організму. Розвиває м'язову силу, гнучкість, витривалість, координацію, сприяє розвитку почуття ритму, музичного слуху, уваги, вмінню узгоджувати рухи з музикою. Виховує вміння емоційного вираження, творчості в рухах, формує навички самостійного вираження рухів під музику.
Танцювально-ігрова гімнастика сприяє не тільки фізичному розвитку дитини, а й формуванню почуття музичного ритму, слуху, вміння координувати рухи з тактом. Така гімнастика сприяє загальному розвитку витривалості, координації, орієнтації в просторі. Комплекс вправ танцювально-ігрової гімнастики сприяє розвитку образного мислення, пам'яті, винахідливості.
Танцювально-ігрова гімнастика привчає дитину до командної роботи, розвиває в дитині ініціативу, почуття лідерства, товариства, взаємодопомоги, почуття працьовитості.
Саме така діяльність є оптимальною підготовкою до шкільного життя, до НУШ. На відміну від оздоровчої гімнастики, де дитина самостійно виконує рухи, танцювально-ігрова гімнастика вимагає координування рухів з іншими учасниками в групі, усвідомлення послідовності рухів, а також загального розуміння концепції танцю або гри.
Такий вид активності сприяє соціально-емоційному розвитку дитини, пізнання себе та інших людей, визначення своєї позиції в суспільстві.
Я вважаю, що танцювально-ігрова гімнастика є одним із найдоступніших, ефективних і емоційних засобів. Її доступність пояснюється застосуванням простих загально розвивальних вправ. Емоційність досягається не тільки музичним супроводом і елементами танцю, що є основою вправ танцювально-ігрової гімнастики, але й образними вправами, сюжетними композиціями, які відповідають віковим особливостям дітей, схильних до наслідування, копіювання дій людини і тварин.
Використання музичних творів поглиблює емоційне сприйняття, вивільнює почуття, що дістає своє вираження в русі, а це, у свою чергу, сприяє особистісному розвитку та самореалізації, кращому розумінню власного «Я».
Танцювально – ігрову гімнастику можна використовувати на заняттях з ритміки і танцю, що сприятиме всебічному розвитку особистості дитини старшого дошкільного віку.
Розвивальні завдання:
- збагачувати емоційну сферу, вміння виражати емоції та внутрішній стан під час вільної імпровізації та виконання творчих завдань, розвивати естетичні почуття та художній смак, привертати увагу до краси власних рухів;
- сприяти розвитку відчуття ритму, музичного слуху, вміння узгоджувати рухи з музикою;
- створювати сприятливі умови для підвищення самостійності, вправляти в танцювальному експериментуванні, надавати простір для реалізації творчих задумів;
- розвивати рухові якості (швидкість, спритність, витривалість, гнучкість і силу), психічні процеси (увагу, пам’ять, уяву), вольову регуляцію поведінки; сприяти зняттю м’язової та психологічної напруги засобами танцювальних рухів;
- розвивати почуття впевненості у своїх можливостях, відчуття особистісного емоційного комфорту, своєї значущості у дитячому колективі, підтримувати намагання дитини адекватно оцінювати свої досягнення в танцювальній діяльності;
- розкривати хореографічні здібності та визначати перспективи подальшого навчання.
Виховні завдання:
- виховувати позитивне емоційно-ціннісне ставлення до танцювального мистецтва;
- виховувати вміння емоційного виразу і творчості в рухах;
- продовжувати виховувати базові якості особистості (самостійність, працелюбність, людяність, самовладання, самолюбність, відповідальність, креативність тощо), коректне та доброзичливе ставлення до партнера по танцю та творчих проявів однолітків;
- виховувати національно-патріотичні почуття, інтерес до українського танцювального мистецтва, до культурних надбань українського народу.
Навчальні завдання:
- збагачувати, розширювати, систематизувати знання та уявлення про хореографічне мистецтво, історію його виникнення та розвитку, види (народний, фольклорний та сценічний, історико-побутовий, бальний, класичний, сучасний, естрадний) та жанри (гопак, гуцулка, коломийка, полька, вальс);
- формувати навички виразності, пластичності, граціозності і витонченості танцювальних рухів і танців;
- формувати навички самостійного виразу рухів під музику;
- формувати систему уявлень про синкретичну та синтезовану сутність танцювального фольклору, дати елементарні уявлення про особливості українського танцю та танцювальну культуру свого краю, ознайомлювати з композиційними різновидами українського танцю (хоровод, гопак, козачок, гуцулка);
- збагачувати танцювальний досвід, формувати та розвивати навички виконання танцювальних рухів (класичні, народно-сценічні історико-побутові, бальні, сучасні) та акробатичних елементів (напівшпагат або шпагат, «мостик»), які відповідають віковим особливостям та індивідуальним можливостям дитини;
- навчати виконувати доступний танцювальний репертуар, віддаючи перевагу танцям різних регіонів України та своєї місцевості; забезпечувати якість виконання навчально-танцювального матеріалу (рухи, вправи, комбінації, етюди, танці); продовжувати навчати емоційно переживати ігрову ситуацію в танцях, емоційно та виразно передавати їх зміст, знаходити індивідуальну пластику для розкриття музично-рухового образу; поважно ставитися до партнера, узгоджувати з ним рухи;
- формувати вміння вільно володіти своїм тілом, користуватися необхідними засобами рухової виразності (добирати до рухів відповідні пози, жести, міміку), підпорядковувати рухи музичному супроводу; заохочувати до вільної імпровізації під час індивідуальної, парної та колективної творчості; виробляти вміння протягом заняття утримувати правильну поставу; розвивати силу та еластичність різних груп м’язів, здійснювати профілактику та корекцію окремих анатомо-фізіологічних відхилень (партерні вправи, елементи класичного танцю);
- навчати вільно орієнтуватися у просторі під час виконання різних видів музично-ритмічних рухів, самостійно перешиковуватися й виконувати композиційні малюнки («хвилі», «завиток», «великі та маленькі зіроньки», «концентричні кола» тощо)
Практична робота в закладі дошкільної освіти з удосконалення рухової активності засобами впровадження танцювально-ігрової гімнастики «Са-Фі-Дансе» через використання степ-аеробіки дозволяє отримати наступні результати:
- відбувається зміцнення опорно-рухового апарату;
- удосконалюється серцево-судинна, дихальна та нервова системи;
- розвиваються фізичні можливості дитини;
- підвищується працездатність, знижується відчуття втоми;
- покращується процес саморегуляції, самоконтролю та самозбереження;
- формується правильна постава;
- розвивається м’язова сила, гнучкість, витривалість, швидкісно – силові і координаційні здібності;
- формуються навички самостійного вираження рухів під музику;
- зміцнюється здоров’я дитини, її фізичний і розумовий розвиток;
- формуються навички виразності, граціозності і витонченості танцювальних рухів;
- відбувається профілактика плоскостопості.
Таким чином, підводячи підсумки впровадження інноваційної технології «Са-Фі-Дансе» (автори Сайкіна О.Г., Фирильова Ж.Е.) через використання степ-аеробіки як ефективного засобу вдосконалення рухової активності дітей старшого дошкільного віку, можна відмітити, що використання в роботі ДНЗ даної технології позитивно впливає на рухову активність, розвиток фізичних якостей дітей старшого дошкільного віку. Танець – це здоров’я і краса. Він лікує тіло і душу. Танець – одне з найпрекрасніших подій, що може відбуватися з людиною, це символ життя і руху.
Літератури
- Буреніна А.І. Ритмічна мозаїка. Програма з ритмічної пластики для дітей дошкільного та молодшого шкільного віку. - СПб, 2000
- Денисенко. Н. Навчаємо оздоровчих технологій/Н. Денисенко Журнал „Дошкільне виховання”. – 2010
- Мартиненко О. Танцювальна мозаїка/ ж-л «Палітра педагога» - 2009
- Недериця С. Музична терапія як засіб лікувального та розвивального впливу на дітей / С.Недериця // Музичний керівник. – 2011. – №5
- Система музично - оздоровчої роботи в дитячому садку: заняття, ігри, вправи / авт.-упоряд. О.Н. Арсенєвська: Учитель, -2011.
- Фірільова Ж. Є., Сайкіна Є. Г. «Са-Фі-Дансе» .Танцювально-ігрова гімнастика для дітей: Навчально-методичний посібник для педагогів дошкільних і шкільних установ. - СПб.: «Дитинство-прес», 2010