Як підвищити кваліфікацію
у центрі прогресивної освіти "Генезум"?

header
  • збірник матеріалів
  • публікація на сайті genezum.org безкоштовна
  • заочна участь
  • для закладів загальної середньої освіти
  • для закладів дошкільної освіти
  • Сертифікат - 5 год, 0.05/0.1 ЄКТС
ПЕРЕЙТИ
header
  • постійний доступ
  • можна проходити у будь-який час
  • дистанційне навчання
  • для закладів загальної середньої освіти
  • для закладів дошкільної освіти
  • Сертифікат - 16/30 год, 0.5/1 ЄКТС
ПЕРЕЙТИ
header
  • безкоштовний перегляд
  • інтерактив зі спікером
  • онлайн формат
  • для закладів загальної середньої освіти
  • для закладів дошкільної освіти
  • Сертифікат - 2 год, 0.06 ЄКТС
СКОРО

Мета: Узагальнити й систематизувати знання про Космос та космічні тіла; закріпити уявлення про будову Сонячної системи. Розширити уявлення дітей про Сонце, його значення. Уточнити знання дітей про значення сонячного тепла та світла для усіх живих організмів. Закріпити знання про космонавтів, космічну техніку. Розвивати мовленнєву діяльність, зорову та слухову увагу, пізнавальну активність. Сприяти розвитку самостійних суджень дітей у висловлюванні власних думок. Виховувати самостійність, активність, вміння працювати в колективі.

Хід заняття

  1. Дивимося мультфільм «Мі-мі-мішки. Подорож до зірок» (18 серія), зупиняємо перегляд на 3хв.20с.

Вихователь: Діти, як ви гадаєте, чи зможуть мі-мі-мішки повернути зірку назад, на небо?

  • Відповіді дітей.

Вихователь: А ви знаєте, де живуть зірки? (В космосі)

Вихователь: Перевіримо, чи правильно!В мене на екрані переплутались літери, якщо ви їх зберете у порядку зменшення, тоді ми точно дізнаємося, де живуть зірки. (діти викладають літери на мольберті слово КОСМОС)

(На екрані з’являється слайд «Космічне небо»)

Вихователь: Що ще є в космосі? (зірки, планети, Сонце, метеорити, комети)

Вихователь: Нашу Землю оточує безкінечний простір. Це космос В ньому знаходяться небесні тіла: комети, зірки, комети, планети.

- Яку велику зірку ви знаєте?

  1. Д/г «Кому потрібне Сонце»

Матеріал: предметні картинки із зображенням предметів живої та неживої природи, сонце, місяць.

Хід гри: вихователь пропонує дітям розкласти до сонця всі предметні картинки, на яких зображені об’єкти, кому потрібно сонце, а до місяця – кому не потрібне сонце.

Вихователь: Як ви гадаєте, діти, Сонце гаряча чи холодна зірка? Чому ви так думаєте?

Вихователь: Правильно, Сонце – це велика гаряча зірка. Воно таке гаряче, що освітлює та зігріває всі планети, які кружляють навколо нього. Вони так і називаються - планети Сонячної системи.

Пригадаємо, скільки планет в Сонячній системі (9)

Під впливом тяжіння планети рухаються навколо Сонця.

  1. Розглянемо Сонячну систему (слайд «Сонячна система»)

Вихователь пропонує назвати та охарактеризувати, всі дев,ять планет: 1.Меркурій – гаряча планета , нема ні води, ні повітря. День дуже жаркий, а ніч дуже холодна.2.Венера – велика планета , окута хмарами з їдких парів. З них проливаються ядовиті дощі.3. Земля – це наша планета, населена людьми, тваринами, рослинами. Це наша з вами спільна домівка.4.Марс – червона планета, менша за Землю, холодніша. Часто бувають пильні бурі.5.Юпітер – «король» Сонячної системи: жодна інша планета не така масивна, як він, жодна не обертається так швидко і не має таких штормів, як Юпітер. 6. Сатурн – має помітну систему кілець, що складаються здебільшого з частин криги, важких елементів і пилу. 7. Уран – належить до планет-гігантів, навколо нього обертаються 27 супутників. 8.- Нептун – теж належить до планет-гігантів. 9. Плутон – дев’яте за розміром та десяте за масою небесне тіло, які обертається навколо Сонця.

Назвіть планету, яка знаходиться ближче до Сонця. ( Меркурій)

  • Яку планету називають зеленою? (Земля)
  • Яку планету називають так само, як шоколадний батончик? ( Марс)
  • Назвіть сусідів нашої планети.( Венера і Марс)
  • Які планети мають прикраси? (Юпітер і Сатурн)
  • Яка планета найхолодніша? ( Уран)

Розглянемо наступний слайд («Зоряне небо»)

Вихователь: - З чого складається сузір’я? ( з зірок)

  • Як назвати зірку ласкаво? (зіронька, зірочка)
  • Якщо на небі багато зірок, як ми можемо таке небо назвати? (зоряне небо)
  1. Гімнастика для очей «Прослідкуй за зіронькою»

На темному екрані, за допомогою ліхтарика, діти слідкують за переміщенням зірочки.

Вихователь: Діти, як називається наша планета? ( слайд « планета Земля»)

  • Чому вона з космосу  схожа на блакитну кулю? (Тому що наша планета окута атмосферою)

Атмосферу ще називають «одягом» або «шубою» планети Земля. Ця шуба допомагає Землі не замерзнути в космічному холоді. Атмосфера складається з різних корисних газів. Усі живі істоти на Землі дихають, вибираючи з атмосфери «найсмачніший» для себе газ. – Хто дихає киснем? (люди, тварини, риби).

  • Що роблять рослини, чим вони дихають? (вони поглинають вуглекислий газ, очищають повітря.  Тому чим більше рослин  на Землі, тим краще нам буде дихати, тим чистіше повітря).

Вихователь: Вірно діти, ви добре відповідаєте. А ще атмосфера не пропускає крізь себе сонячні промені, які можуть бути шкідливими для нас. Тому сонечко нас  зігріває своїм теплом.

  • А Ви знаєте чому відбувається зміна пір року на нашій планеті? (Тому що вісь землі нахилена, і обертаючись навколо сонця воно по різному обігріває Землю)

Вихователь: Вірно діти, коли до Сонця нахилена північна півкуля, вона отримує більше тепла і світла – тут літо, а в цей час у південній півкулі зима. Через півроку південна півкуля буде більше освітлена, і там буде літо , а в північній зима. Коли обидві півкулі освітлені однаково, то настає весна або осінь. Але завжди в різних півкулях різні пори року.

Вихователь: Діти, а який час проходить , доки Земля робить один оберт навколо сонця? (один рік).

  • Скільки пір року змінюється за рік? (чотири, називають які)
  • Скільки місяців має кожна пора року? (три, називають).
  • А скільки всього місяців у році? (12)
  • Що відбувається, коли Земля обертається навколо своєї осі? (змінюється день і ніч, проходить доба)

Вихователь: Бачите скільки цікавого ми дізнались про планету Земля, яку ми з вами повинні любити і оберігати.

  1. Мовленнева вправа «Продовжи речення».

Діти: Я люблю свою планету Земля за те, що

Фізхвилинка.

Вихователь:Ну що, відпочили трохи, тепер продовжимо.

- Скажіть, будь ласка, як називаються жителі планети Земля? (земляни)

- Вірно, а давайте з вами придумаємо, як би могли називатися мешканці інших планет? (На марсі – марсіани, на Нептуні – нептунці, на Меркурії – меркуріанці, на Плутоні – плутонці).

Вихователь: Діти, а як називається людина, що здійснює політ у космічному просторі? ( космонавт )

  • А хто в космосі першим побував? ( слайд « Юрій Гагарін»)

Юрій Гагарін став першою людиною, яка побувала в космосі. Він облетів Землю на космічному кораблі «Восток». Це було в минулому столітті. Трохи згодом космос відвідали американські астронавти, вони висадилися на Місяць. Перед тим як люди зважилися полетіти в космос , експеримент із польотом у ракеті провели на собаках, яких звали Білка і Стрілка. Так вони стали найпершими живими істотами, що побували в космічному просторі.

Валентин Терешкова – перша жінка-космонавт ( слайд)

Перший космонавт України – Леонід Каденюк (слайд)

Вих.: Як називається одяг космонавта? ( скафандр)

  • Що допомагає космонавтам вивчати космос?( космічна техніка)

Розгляд дітьми слайдів з космічною технікою (ракета, запуск ракети, супутник, космічна станція, марсохід, лунохід).

Вихователь: Уявіть, що ви майбутні конструктори космічної техніки. Збудуйте свій корабель.

  1. Д\г « Збери ракету»

Матеріал: набір геометричних фігур

Вихователь: На своїх збудованих космічних кораблях вам треба вирушити на іншу планету. А на яку саме, ви дізнаєтесь, коли правильно, кожен з вас, складе літери у правильному порядку.

  1. Д\г « Збери слово- відгадай планету»

(Діти викладають та читають назви планет)

  1. Д\г « Планети в ряд»

Матеріал: картинки з планетами та сонцем

Хід гри: діти обирають картинки і стають у відповідному порядку в Сонячній системі.

Вихователь: По вашим оченятам, я бачу що вам сподобалось заняття. Посміхнемось один одному і збережемо посмішку впродовж усього дня! А на згадку про наше заняття я подарую вам ці зірочки!