Як підвищити кваліфікацію
у центрі прогресивної освіти "Генезум"?

header
  • збірник матеріалів
  • публікація на сайті genezum.org безкоштовна
  • заочна участь
  • для закладів загальної середньої освіти
  • для закладів дошкільної освіти
  • Сертифікат - 5 год, 0.05/0.1 ЄКТС
ПЕРЕЙТИ
header
  • постійний доступ
  • можна проходити у будь-який час
  • дистанційне навчання
  • для закладів загальної середньої освіти
  • для закладів дошкільної освіти
  • Сертифікат - 16/30 год, 0.5/1 ЄКТС
ПЕРЕЙТИ
header
  • безкоштовний перегляд
  • інтерактив зі спікером
  • онлайн формат
  • для закладів загальної середньої освіти
  • для закладів дошкільної освіти
  • Сертифікат - 2 год, 0.06 ЄКТС
СКОРО

Теперішній світ швидко змінюється, тому потрібно тримати курс на розвиток ініціативної, цілеспрямованої, успішної особистості.

Основне завдання школи – допомогти здобувачеві освіти розкрити свої нахили і творчі здібності, відчувати себе впевненими на ринку праці, вміти адаптуватися до соціальних змін і криз у суспільстві, бути психологічно стійкими, розвивати здатність до самоорганізації.

Для розв'язання проблеми підвищення якості освіти слід робити все необхідне з метою активізації пізнавальної діяльності школярів. При  цьому важливим є уміння зацікавити дітей навчальним предметом, перетворити їх із пасивних спостерігачів на активних учасників занять [2, с. 33]. Як свідчить світова та українська педагогічна практика, досягти успіху можна за умови застосування інтерактивних технологій навчання, зокрема методу проектів.

Основний принцип методу проектів – це опора на інтереси сьогодення, що повинно бути вихідним принципом навчання. Аналіз літератури та особистий досвід роботи свідчить, що цінність методу проектів полягає в тому, що він сприяє розвитку ініціативи, самостійності, умінню планувати свою діяльність, враховує інтереси суб’єкта навчання, розвиває свідоме ставлення до його діяльності. Л.Левін вважав проектний метод універсальним «життєвим методом дослідження», який підготує вихованця до життя [4, с. 56].

Метод проектів передбачає досягнення дидактичної мети через детальне розв’язання проблеми, яка повинна завершитись цілком реальним практичним результатом, оформленим відповідним способом. Для досягнення цієї мети здобувачі освіти повинні навчитись самостійно мислити, окреслювати і розв’язувати проблеми, інтегрувати знання різних навчальних предметів, установлювати причинно-наслідкові зв’язки, прогнозувати наслідки реалізації різних варіантів. Виконання проектів розраховується на певний проміжок часу, протягом якого здійснюватиметься самостійна, індивідуальна, парна та групова роботи.

До уваги практичне застосування методу проектів при вивченні квадратичної функції на уроках алгебри в 9 класі.

Навчальний проект за темою «Квадратична функція. Що? Де? Коли?»

Учень — не посудина, яку необхідно наповнити,
а факел, який необхідно запалити

  1. Мотивація проектної діяльності здобувачів освіти.

За кілька уроків до початку вивчення теми «Квадратична функція» дев’ятикласники запрошуються до комп'ютерного класу. На моніторах з'являється перший слайд учительської презентації.

Навчальний проект

Квадратична функція. Що?Де?Коли?

Фонтан – прикраса нашого міста!

Для участі в проекті запрошуються учні 9 класу!

Приєднуйтеся!

Здобувачі освіти  розпочинають обговорення, потім діляться своїми думками з класом. Слід зазначити, що вони подають досить цікаве трактування слову «проект», і поруч із реальними фактами звучить їхня інтерпретація про квадратичну функцію і чому, на їхню думку, саме фонтани можуть прикрасити місто, і чому запро­шуються саме учні 9 класу. Усі висловлювання школярів учитель записує на дошці.

Учитель. Через кілька уроків ми будемо вивчати тему «Квадратична функція». Я не буду ні заперечувати, ні підтримувати жод­ної із ваших версій. Щось із того, що тут записано, є правдою, а щось ні. Я тільки старанно все перепишу з дошки і збережу. Ми ще повернемося до цього.

Якщо ви зацікавились, то пропоную приєднатися до мого проекту. Дуже хочеться, щоб він став нашою спільною справою. Ви, напевно, розумієте, я давно і досить багато знаю про квадратичну функцію, але й мені є над чим попрацювати. Мені особисто хочеться знайти відповіді на такі питання: Хто може створити фонтан? Де його розмістити? Можливо, це цікаво й вам? Отже, я пропоную свою презентацію.

ЯКЩО ТИ ХОЧЕШ ЗРОЗУМІТИ: що може зробити одна людина на користь іншим, якщо вона прагне досконалості...

ЯКЩО ТИ ХОЧЕШ ДІЗНАТИСЬ:

Що називається квадратичною функцією?

Як може бути розміщений графік квадратичної функції в системі координат?

Що таке парабола як геометрична фігура?

Що таке математичне малювання?

І багато іншого, то...

ВИЗНАЧСЯ, КИМ ТИ ХОЧЕШ БУТИ?

Істориком?

Отже, вивчати коли і ким вводилось поняття функції.

Теоретиком?

Отже, шукати різні способи побудови квадратичної функції.

Експертом?

Отже, вільно володіти програмою Advanced Grapher, щоб перевіряти побудови графіків учнів.

Практиком?

Отже, складати завдання для учнів інших груп.

Головним архітектором?

Отже, створити й захистити проект «Фонтани – прикраса Городища».

У ПРОЦЕСІ РОБОТИ ТИ НАВЧИШСЯ:

працювати з програмами; оформляти презентацію; створювати веб-сайт і публікацію.

А ТАКОЖ ВІД УСІЄЇ ДУШІ:

надосліджуєшся; нанавчаєшся; наспілкуєшся; наузагальнюєшся.  Отже, гарно проведеш час!

У ТЕБЕ ВСЕ ВИЙДЕ!

Тільки не барися!

Захист проекту 12 грудня.

УСПІХІВ!

Учитель. Отже, діти, ми розпочинаємо наш проект? Тоді за роботу. Чи бажаєте ви працювати разом із друзями? Саме в проекті  це найголовніша умова. Вам необхідно об'єднатися в групи за інтересами і вибрати цікаву для вас проблему. Ви будете працювати в команді, але кожен матиме свої обов'язки. Закінчення проекту — учнівська конференція, на якій ваша команда представить результати спільної праці. Це можуть бути і комп'ютерна презентація, як моя, і публікація, і веб-сторінка, виконані з використанням комп'ютерних програм. Це може бути й стінгазета, усний журнал тощо. Вирішуйте самі, яким буде ваш кінцевий продукт. Подумайте, кому цей продукт потім ви зможете презентувати, тобто кому він потрібен, хто зможе ним скористатися. Свої проекти ви будете захищати.

Яких навичок, на вашу думку, ви зможете набути? (Відповіді учнів: уміння розв'язувати, доводити, захищати думку тощо.) Сподіваюсь на це.

  1. Опис проекту

Назва проекту. Квадратична функція. Що?Де?Коли?

Ключове питання. Чи досконалий світ навколо нас?

Тематичні питання

  1. Для чого мені вивчати квадратичну функцію?
  2. Які реальні процеси можна описати за допомогою квадратичної функції?
  3. Чому мене приваблюють фонтани?
  4. Чим займається дизайнер?
  5. Чому українська компанія «Імперія води» займається рекламою фонтанів, обладнання для фонтанів зарубіжного виробництва?

Змістові питання

  1. Які є способи побудови квадратичної функції?
  2. Від чого залежить розміщення графіка квадратичної функції в системі координат?
  3. Що таке математичне малювання?
  4. Де і як можна  використовувати квадратичну функцію?

Анотація

Це міжпредметний проект, який об'єднує математику, фізику, історію та інформатику. У ході практичної діяльності учні повинні дослідити квадратичну функцію, розглянути різні способи побудови її графіка і застосовувати при розв'язуванні задач. Також під час роботи над проектом учні повинні ознайомитись з математичним малюванням та створити у фото шопі фонтан як прикрасу міста.

Навчальні цілі і прогнозовані результати

У процесі розробки проекту здобувачі освіти знайомляться з квадратичною функцією, вчаться будувати її графік, застосовувати її властивості під час розв'язування задач. Удосконалюють та поглиблюють свої знання з теми. Виявляють зв'язок математики з мистецтвом, музикою, філософією, фізикою. Відкривають для себе багато нового, цікавого, захоплюються роботою дизайнера, історією математики. Вчаться планувати свою діяльність, захищати свій проект перед однокласниками, критично мислити, розмірковувати, робити висновки, приймати самостійні аргументовані рішення, виконують різні соціальні ролі, діють у команді, спілкуючись і співпрацюючи.

Вік учасників: 9 клас

Термін, необхідний для реалізації навчального проекту - 5 тижнів.

  1. Діяльність учасників та етапи проведення проекту

Підготовчий етап. Учитель презентує тему й опис проекту. Мотивує діяльність школярів. Демонструє зразки учнівських робіт і критерії їх оцінювання. На цьому етапі відбувається обговорення завдань, головних питань проекту.

Етап планування. 1) Здобувачі освіти об'єднуються в групи: історики (вивчають хто і коли займався функціями); теоретики (розшукують різні способи побудови квадратичної функції); практики (розглядають питання застосування квадратичної функції); експерти (учаться володіти програмою Advanced grapher); головні архітектори (створюють проекти фонтанів). 2) Визначення джерел інформації, способів презентації результатів. Учні розподіляють обов'язки, складають орієнтовний план. Учитель лише висловлює ідеї, передбачення.

Дослідницький етап. Практичне виконання з подальшим коректуванням запланованих кроків. Відбувається збір інформації, пошук відповідей на основні питання з подальшим обговоренням, аналізом та корекцією. Учитель спостерігає та консультує. На цьому етапі учні беруть участь у складанні цікавих питань за темою, які будуть запропоновані всім групам на уроці-захисті. Кожна група добирає питання та відповіді до них.

Презентативний етап (захист проектів). Проходить у вигляді учнівської конференції.

Оцінно-рефлексивний (етап оцінювання). Проходить у вигляді самооцінювання, колективного обговорення.

  1. Учнівська конференція. Захист проектів

Конференція організовується після закінчення вивчення теми і написання тематичної контрольної роботи. Упродовж п’яти  тижнів діти вивчали тему на уроках: формулювали означення, властивості квадратичної функції, будували графіки, розв'язували задачі з їх застосуванням. І ось проведено контрольну роботу. Добігла до кінця робота над проектом. Конференція проводиться на двох останніх уроках теми.

Перед початком захисту кожна група одержує набір питань за темою. Вчитель пропонує, щоб групи провели так звану вхідну діагностику: визначили, на скільки запитань вони можуть дати відповідь перед початком конференції. Після закінчення конференції ці запитання знову будуть запропоновані. Тож кожен зацікавлений у тому, щоб уважно слухати виступи інших команд. У складанні запитань, які ставляться учням, брали участь усі бажаючі, тому вчитель пропонує визначити (шляхом голосування) найкраще запитання за списком.

Першими виступають «експерти» кожної групи -  вони перевіряють домашнє завдання з використанням комп’ютера, коротко повідомляють про  математичне малювання.

Група архітекторів №1 підготувала гру «Поле чудес» - дізнатись ключове слово (парабола).

Здобувачі освіти цієї групи займались дослідженням функції y=ax2. Вони підібрали історичний матеріал щодо появи теорії функцій, теоретичний матеріал про параболу як ГМТ, рівновіддалених від заданої прямої й точки. Блискуче захистили проект «Прикрасьмо Городище» (біля пам’ятника С.С.Гулака-Артемовського). Весь матеріал оформлено презентацією.

Група архітекторів №2 підготувала усні виступи, склавши завдання та інші матеріали на плакатах. Школярі цієї групи показали театралізовану мініатюру про параболи  та  у віршованій формі (ляльковий театр на координатній площині).

Свій продукт вони представили у вигляді яскравої, цікаво оформленої стінгазети - проект «Фонтани – прикраса Городища» (на площі Миру). На завершення виступу діти показали ще один результат своєї праці — веб-сторінку в Інтернеті, де вони запрошують усіх бажаючих приєднатися до проекту.

Група архітекторів №3 підготувала презентацію по дослідженню квадратичної функції  Діти добре впоралися з цією роботою: як і в попередніх групах, тут плідно попрацювали історики, теоретики, практики, експерти та головний архітектор. Проект з фонтанами біля кінотеатру «Жовтень» у них виявився найкращим.

І на закінчення проекту нагородили грамотами керівників груп (головних архітекторів проекту фонтана); винесли подяки активним учасникам навчального проекту. Кращій групі вручили подарунок повітряну кульку, за кращий проект фонтана – розклад уроків від «Кенгуру».    

  Школярі залишились задоволені виступами товаришів, а також тією увагою, що йшла від учителя.

Хочу зупинитися на кількох, на мій погляд, цікавих моментах.

Результати тестування, яке було запропоноване перед початком і після закінчення конференції, показали, що під час її проведення відбувався обмін інформацією.

Діти відзначили, що спільна робота над проектом сприяла покращенню стосунків не тільки між однокласниками, вона зблизила їх із батьками, старшими братами чи сестрами, а також з учителем.

Отже, найкориснішим при такому навчанні є те, що зникає негативне ставлення до математики. Адже немає нічого складного, коли навчаєшся разом із своїм товаришем -  можеш його виправити, а він може щось підказати. Система уроків з математики, проведена за проектною  технологією, дозволяє нам зробити висновки, що така робота з дітьми сприяє активізації навчальної діяльності школярів, підвищенню якості математичної освіти та створює ситуацію успіху, а також створює умови для творчої самореалізації здобувачів освіти, підвищує мотивацію для отримання знань, сприяє розвитку їхніх інтелектуальних здібностей.                                

 Література

  1. Алгебра: підруч. для 9 кл. загальноосвіт. навч. закладів / А.Г.Мерзляк, В.Б.Полонський, М.С.Якір. – Х: Гімназія, 2017. – 272 с.
  2. Інтерактивні технології навчання // Пометун О., Пироженко Л. Сучасний урок: Інтерактивні технології навчання: наук, метод, посібник. - К.: А. С. К., 2004. – С. 33-42
  3. Інтерактивні технології навчання: теорія, досвід: Методичний посібник. / Авт. - уклад. О. Пометун, Л. Пироженко. – 2007.
  4. Левин Л. Новые пути школьной работы. Метод проектов. – М., 1925.