Як підвищити кваліфікацію
у центрі прогресивної освіти "Генезум"?

header
  • збірник матеріалів
  • публікація на сайті genezum.org безкоштовна
  • заочна участь
  • для закладів загальної середньої освіти
  • для закладів дошкільної освіти
  • Сертифікат - 5 год, 0.05/0.1 ЄКТС
ПЕРЕЙТИ
header
  • постійний доступ
  • можна проходити у будь-який час
  • дистанційне навчання
  • для закладів загальної середньої освіти
  • для закладів дошкільної освіти
  • Сертифікат - 16/30 год, 0.5/1 ЄКТС
ПЕРЕЙТИ
header
  • безкоштовний перегляд
  • інтерактив зі спікером
  • онлайн формат
  • для закладів загальної середньої освіти
  • для закладів дошкільної освіти
  • Сертифікат - 2 год, 0.06 ЄКТС
СКОРО

Постановка проблеми. В час розвитку нашого суспільства перед людиною постають зовсім інші завдання, ніж декілька років тому. Кожен рік обсяг інформації збільшується. З'являються нові можливості та технології. Сучасний світ змінюється настільки швидко, що в межах життя одного покоління відбуваються кардинальні зміни, які стосуються всіх сторін існування людини [1, с.10]. Вчителю потрібно пізнавати нове та розвиватися разом з сучасністю. Навчання на практиці вже зовсім інше. Традиційні методи викладання стають менш популярними. Сьогоденні умови розвитку засобів навчання сучасної освіти зумовлюються зростальними інтеграційними процесами, домінантними складовими яких є нові інформаційні технології (НІТ). На сьогодні питання застосування сучасних інноваційних технологій навчання і зокрема ІКТ у навчальному процесі з фізики є дуже актуальним [2, с.52].

З розвитком всесвіту змінюється і молодь. Вона змалку досконально знає основні функції сучасного телефона, Smart-телевізора, розумного годинника та інших гаджетів. Самостійне cприймання світу сучасна дитина теж пізнає через комп'ютер та Smart-телефон. Більшість вільного часу вона проводить за відеоіграми. Саме тому до одного з найважливіших та ефективних шляхів виховання у школярів інтересу до предмета пропонується використання інтерактивних ігор у Smart-телефоні або комп'ютерній техніці. Тому у сучасній школі стало більше приділятися уваги не стільки оцінюванню знань дитини, отриманих в навчальному процесі, а й процесу видобутку досвіду.

Можливості використання мультимедійних технологій у світі характеризуються безсумнівними перевагами. Інноваційні технології навчання розширюють можливості учнів щодо якісного формування системи знань, умінь і навичок, їх застосування на практиці й створюють сприятливі умови для навчальної діяльності й розвитку учнів. Завдяки мультимедійній віртуалізації розвиваються індивідуальні якості особистості учня, відбувається потяг до активної участі в процесі навчання, творчого підходу до використання інтуїтивно зрозумілих методів. Адже, мультимедійні засоби навчання – це такі форми навчання, за допомогою яких застосовують мультимедіа, де мозок повинен одночасно кодувати два різних види інформації: візуальну і звукову. Проведення уроків при комплексному застосуванні традиційних та мультимедійних технологій забезпечує набуття учнями не тільки глибоких та міцних знань, а й вміння розвивати інтелектуальні, творчі здібності, самостійно набувати нових знань та працювати з різними джерелами інформації.

Використання новітніх технологій у сучасному суспільстві стає необхідним практично в будь-якій сфері діяльності людини [5, с.234]. Особливо цінною є комп'ютеризація для вивчення науково-технічних дисциплін таких як фізика. Створення необхідного середовища, сприйняття уроку на слух та візуальний контакт під час занять, значно підвищують ефективність розуміння предмета. Також неоціненно і впровадження віртуальних лабораторій, яке дозволяє взяти безпосередню участь в експериментах навіть там, де немає технічної можливості провести їх наживо. Майже кожний урок з фізики містить у собі експеримент або доказ. Уявніше науковий процес можна представити із застосуванням симуляторів та віртуальних лабораторій. Інтерактивні грайливі анімації дозволяють в досить короткі терміни забезпечити засвоєння учнями знань, умінь і навичок, необхідних при закріпленні та засвоєння законів фізики [6, с.40]. Дитина краще розуміє закони фізики, коли візуально бачить їх підтвердження або сама може брати участь в експерименті у віртуальних лабораторіях. Нижче представлені поширені програми віртуальних лабораторій та сайтів симуляції, які дозволяють застосовувати мультимедійні технології на уроках фізики:

  1. L-МІКРО– це програмне забезпечення, яке реєструє сигнали, що надходять від датчиків, показує їх на екрані, здійснює опрацювання даних. Програма дає можливість здійснювати зупинку запису даних в будь-який момент часу і переглядати отримані на екрані графіки, записувати їх та згодом використовувати, як дидактичний матеріал [4, с.236]
  2. PhET Interactive Simulations – це симулятор, який містить дуже гнучкі інструменти, що можуть бути використані різними шляхами. Тут можна знайти відео і ресурси для вивчення ефективних шляхів інтеграції PhET симуляцій в вашому класі.
  3. Педагогічно-програмний засіб "Віртуальна фізична лабораторія Фізика 7-9" для загальноосвітніх навчальних закладів, що містить віртуальні лабораторні роботи, завдяки яким можна продемонструвати їх в класі під час лекції як доповнення до лекційних матеріалів.
  4. Педагогічно-програмний засіб "Віртуальна фізична лабораторія Фізика 10-11" для загальноосвітніх навчальних закладів, що містить в собі захопливі вправи та лабораторні роботи, які можна проводити з дітьми яка на уроках фізики так і в домашніх умовах.
  5. VirtualLab – інтерактивна лабораторія, в якій змінюючи параметри користувач бачить зміни в 3D середовищі як результат своїх дій. Завдяки цій лабораторії роботи можна проводити в комп'ютерному класі мережею, з подальшим аналізом успішності учнів.
  6. Мобільний додаток «Захоплююча фізика», який розроблений компанією ООО«Интернетдля жизни» має доповнену (AR), віртуальну (VR) і змішану (MR) реальність. Цифровий інтерактивний методичний посібник для вивчення фізики з підвищеним рівнем залучення в навчальний процес дозволяє викладачеві проводити захоплені й наочні 3D-демонстрації фізичних процесів і явищ на класних теоретичних заняттях одночасно всім учням класу. Використання продукту можливе також у форматі 3D-класів на 20-30 учнів, як на обладнанні вже наявному в школі, так і придбаному окремо, в тому числі у форматі 3D-стерео (як в кіно). Своєю чергою, додаток дає можливість самостійного вивчення матеріалів учнями вдома, в тому числі для дистанційного навчання. Ресурс додатку «Захоплююча фізика» безкоштовно надає доступ до наступних розділів:

- Фізичні вимірювання: фізичні прилади;
- Механічне явище: Закон Архімеда, Гідравлічний прес, прості механізми;
- Теплові явища: модель хаотичного руху молекул;
- Електричні явища: Електризація тіл;
- Електромагнітні явища: Магнітне поле Землі;
- Світлові явища: Хід променів в збиральній лінзі;
- Квантові явища: Модель досліду Резерфорда;
- Коливання і хвилі: електромагнітні хвилі.

Недоліками розглянутого мобільного додатку є:

- платний ресурс для відкриття нових тем;
- вибір мови в додатку лише російський, англійський та китайський.

Основна увага на уроках фізики приділяється поєднанню зацікавленості до навчання та розуміння тем. Важливість питання розробки сучасного дидактичного забезпечення, орієнтованого на комп’ютерні, мультимедійні засоби навчання, та перспективи його використання у навчальному процесі, зумовило потребу виокремлення серед інших монотехнологій комп'ютерного навчання фізики технології комп'ютерних дидактичних матеріалів [3, с.192]. Застосування на уроках дидактичних ігор розвиває у школярів пізнавальний процес та спостережливість, закріплення знань, набутих на уроках. Педагогічна гра на уроках має суттєву ознаку — чітко поставлену мету навчання і відповідний їй педагогічний результат.

Інтерактивну гру ми визначаємо як діяльність її суб’єктів в умовах соціального контролю, в процесі якої надається унікальна можливість пізнання себе та інших через пошук засобів міжсуб’єктної взаємодії. Наведемо приклад деяких видів застосування інтерактивних ігор на заняттях з фізики.

  1. Збірник відеозадач«Фізика навколо нас» – платформа, що поєднує в собі задачі з шести різних тем, пов’язаних з фізичними явищами та законами: «Військова справа», «Побут», «Пожежна справа», «Фізика в живій природі», «Фізика в неживій природі», «Різне» і є матеріалом для створення проблемних ситуацій на уроках шляхом аналізу конструкцій побутових приладів, військової та пожежної техніки й спорядження, виявленню законів фізики, на яких ґрунтується принцип їх дії. Також, для зручності застосування в розділах тем описані відповіді на кожну задачу.
  2. Платформа learningapps.org – сервіс для підтримки процесів навчання та викладання за допомогою невеликих інтерактивних модулів, що можуть використовуватись безпосередньо як навчальні ресурси або для самостійної роботи. Сервіс має шаблони різного грайливого характеру, завдяки яким можна створювати нові вправи на різну тематику або безпосередньо використовувати бібліотеку сервісу learningapps. Вправи місять в собі кросворди, пазли, аудіо- та відео контент, ігри «Парочки» та «Перший мільйон», фрагменти зображення, вікторини, прості впорядкування та вільні текстові відповіді.
  3. Навчальний ресурс Wordwall – це система, яка охоплює різноманітні інтерактивні ігри, завдяки яким учень може грати самостійно або з певною парою учнів. До найпоширеніших шаблонів створення інтерактивної гри ресурсу Wordwall належать: вікторини, гра «Правда чи брехня», кросворди, гра «Знайди пару», лабіринти, діаграми, магнітні слова, генератори та інші. Завдяки такому ресурсу учень захоплюється азартом гри та запам’ятовує тематику завдання. Легкість створення вправ допомагає вчителю підготувати цікавий інтерактивний урок за мінімальну кількість часу. Також ресурс дозволяє користуватися бібліотекою та застосовувати готові завдання та вправи до відповідної тематики уроку з фізики.

Отже, впровадження та застосування мультимедіа технологій в навчальний процес на уроках фізики створює важливу дидактичну умову для підвищення якості навчання учнів. Таким чином, вчитель має можливість отримати ефективний інструмент педагогічної праці, що формує його високі професійні якості. Відповідним чином мультимедійні технології дозволяють стимулювати учня на мислення та візуальну уяву, збагачувати його багаж знать, дозволяють дитині швидше розуміти та запам’ятовувати принципи або постулати з фізики. Завдяки використанню інтерактивних комп’ютерних ігор дитина вчиться приймати оптимальні рішення, з’являється зацікавленість до предмета та взагалі проявляється позитивне ставлення до навчання. А, враховуючи, що фізика, дає уявлення про навколишній світ, мультимедійні засоби дозволяють візуально побачити взаємозв'язок досліджуваних явищ з реаліями життя.

 Література

  1. Александрук В.В. Використання інформаційних технологій на уроках фізики / Александрук В. В. // Методичні рекомендації. Глинська загальноосвітня школа І-III ст., Здолбунівський районний методичний кабінет. – 2011. – 12 с.
  2. Возна В.В. Сучасні інноваційні технології у навчанні фізики в середній школі / В.В. Возна, С.П.Величко // Наукові записки. Проблеми методики фізико-математичної й технологічної освіти. Випуск 3. – 2019. – С. 52-55
  3. Головко М.В. Особливості розробки та використання комп'ютерного дидактичного забезпечення навчання фізики / М.В. Головко // Збірник  наукових праць Кам'янець Подільського Національного Університету імені Івана Огієнка. – 2005. – С.193-194
  4. Донець Н.В. Оптимізація фізичного експерименту при запровадженні інформаційних технологій на прикладі використання програми L-МІКРО/ Н.В. Донець // Наукові записки. Проблеми методики фізико-математичної ітехнологічної освіти. Випуск 3. – 2019. – С. 56-61
  5. Одарчук К. М. Мультимедійні технології на уроках фізики / К. М. Одарчук // Мультимедійні засоби та інтерактивні технології. Частина IV – 2011. – С. 234-235
  6. Савгира С. М. Використання ІКТ на уроках фізики / С.М. Савгира // Фізика в школах України. – 2010. – №18. – С. 40.